Karadeniz usulü mimikli ihale

Trabzon'daki balık halinde yapılan ihalede, fiyatlar sesli değil, kaş oynatarak, göz kırparak ya da kafa sallayarak artırılıyor. Tek göz kırpmak 10 kuruş, çift göz kırpmak ise 20 kuruş anlamına geliyor

Trabzon'da balıkçıların yıllardır süren bir geleneği var. Balık halinde her sabah yapılan ihale, diğerlerinden çok farklı ve Karadeniz fıkralarını aratmıyor. Burada ne zarflı teklif var ne de sesli artırım. Her şey kaş, göz ve kafa işaretleriyle yapılıyor. Balıklar için önce taban bir fiyat belirleniyor. Ardından ihale başlıyor ve balığa talip olanlar başını öne doğru sallıyor. Fiyatı artıracak olan ise sesli söylemek yerine göz kırpıyor. Tek göz kırpmak 10 kuruş, çift göz kırpmak ise 20 kuruş artırmak demek. Fiyat çok ihaleden çekilmek isteyenler de başını yukarıya doğru kaldırarak "yokum" işareti yapıyor. Balıklar bu şekilde kısa sürede satılıyor. Ender avlanan balıklarda ise kıyasıya rekabet yaşanıyor. Denizer Balıkçılık'ın sahibi Recep Denizer, balıkların dünyanın her yerinde ihalelerle satıldığını söyleyerek "Ama bizde farklı. Çünkü biz esnafımızı tanıyoruz. Başını salladığında ihaleye girdiğini, gözünü kırptığında fiyatı artırdığını anlıyoruz. Hangi müşterinin neye ihtiyacı olduğunu da biliyoruz" dedi.

'BURASI HER GÜN ŞENLİK'
Balıkçılardan Turgay Özsandıkçı "Hale merkezden ve ilçelerden satıcılar gelir. Herkes kantarın başında toplanır. Taban fiyattan artırım başlar. Fiyat alıcının kafasında belirlendiğinde göz işareti yapar ve "yazzzz" deriz. İhaleler çok renkli geçer" derken Bülent Güdük ise "Balık denizden kantara gelince değerini bulur. Burada her gün şenlik var" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN