İstanbul'da korkutan yangın

Sarıyer maden mahallesinde ormanlık alanda çıkan yangın yüksek gerilim hatlarını tehtit ediyor. Yangının şiddetli lodos sebebiyle büyümesinden korkuluyor.

Perşembe 23.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 23.05.2013 20:51
ABONE OL

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Maden mahallesi yakınlarında bulunan ormanda yangın çıktı. Yangının şiddetli lodos sebebiyle büyümesinden korkuluyor. Yangına İstanbul itfaiyesinin yanı sıra, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de müdahale ediyor.

Ayrıca havadan söndürme çalışmaları için bir adet yangın söndürme helikoperi olay yerine çağırıldı.

SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Sarıyer'deki orman yangınının ilerlemesini durdurduklarını ve söndürme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Maden Mahallesi Bahçeköy mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor.
Olay yerine sevk edilen çok sayıda itfaiye ekibi ile Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, şiddetli rüzgarın olumsuz etkisine rağmen yangını kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürüyor.

Çok sayıda sağlık ekibi de olay yerine sevk edilirken, Bahçeköy yolunun trafiğe kapatıldığı bildirildi.

Yangın söndürme helikopterinin, yangının sürdüğü yerdeki yüksek gerilim hatları sebebiyle söndürme çalışmalarına katılamadığı öğrenildi.
30 iş makinesi ile 200 personelin görev yaptığı yangın mahalline gelen İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, yangının neden çıktığını henüz tespit edemediklerini belirterek, rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediğini söyledi.

Yangının yerleşim yerine uzak bir yerde olduğu için herhangi bir can ve mal kaybı meydana gelmediğini kaydeden Mere, "Yangının ilerlemesini durdurduk ama yangın söndürme çalışmalarımız hala devam ediyor. 6 adet dozer, greyderler, kepçeler, itfaiye araçlarıyla yangına müdahale ediliyor. Yangın şu an herhangi bir tehlike arz etmiyor. Şiddetli rüzgar olduğu için teyakkuz halindeyiz" diye konuştu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de olay yerine gelerek, yangın söndürme çalışmalarını yakından takip etti. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Metilli, yangının tamamen kontrol altında olduğunu ve söndürülmesine çalışıldığını söyledi.

Sarıyer Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun da yangın söndürme çalışmalarına destek verdiklerini belirterek, "Temizlik ve fen işlerinden 100 personel ile 13 iş makinesi, 8 su tankeri, 1 yakıt tankeri ve 3 ambulansla yangın söndürme çalışmalarına katıldık" dedi.
Yaklaşık bir hektarlık alanın etkilendiği yangında, yaralanmalara karşı ambulanslar olay yeri çevresinde hazır bekletiliyor.
Ormanlık alandaki yangın nedeniyle oluşan yoğun dumanın da dağıldığı gözlendi.