Korsan eylemin faturası ağır oldu

İETT'nin, korsan eylemlerde durak ve araçlarına zarar veren kişilere yönelik açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, şüphelileri yaklaşık 6 milyon TL tazminat ödemeye mahkûm etti

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
İstanbul'un çeşitli yerlerinde gerçekleşen korsan yürüyüş ve eylemlerde zanlılar, en fazla İETT otobüsleri ve duraklara zarar veriyor. Zararın boyutu zaman zaman milyonlarla ifade ediliyor. Otobüslere verilen zarar karşısında harekete geçen İETT Genel Müdürlüğü, zararın karşılanması için şüpheliler hakkında dava açtı. Belediye otobüslerine molotof bombası ve taş atmak suretiyle zarar veren, aralarında öğretmen bir kadının da bulunduğu şüpheliler toplam 5 milyon 712 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi Davaya konu olan ilk olay Kadıköy'de gerçekleşti. Yasa dışı yürüyüşe katılan bir grup araçlara taş ve molotof kokteyli atarak İETT otobüsüne zarar verdi. Yargılanan sanıkların neden olduğu 670 bin liralık zarar, itiraz üzerine 3 milyon 40 bin lira olarak sonuçlandı. Söz konusu miktar zararı veren kişiden taksitler halinde tahsil edilmeye başlandı.

MAAŞINA HACİZ KONULDU
İkinci olay ise 2005'te Taksim'de yaşandı. Meydanda izinsiz gösteri yapanlara polis tarafından müdahale edildi. Gözaltına alınarak karakola götürülmek istenen göstericiler bindirildikleri İETT otobüsünün camlarını kırdı. Olayda bir siyasi partiye mensup öğretmen F.T. belediye otobüsüne zarar verdiği gerekçesiyle 900 bin lira para cezasına çarptırıldı. Bedel F.T'nin maaşına haciz konularak taksitler halinde tahsil edilmeye başlandı. 2007'de Gazi Mahallesi'nde yolu kesen BİR grup, olay yerinden uzaklaşan otobüse taşlarla saldırdı. Zararın tahsili için icra takibi başlatıldı. İcra takibine sanıklar itiraz etti ancak mahkeme kararı ile sanıkların aracına haciz konuldu. Ayrıca itirazın iptali sonucu sanıklardan toplam 1 milyon 772 bin lira tahsil edildi.