Genç doktorların 'palyaço' hareketi

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri çocuk hastaların doktor korkusunu yenmesi için palyaço oluyor. Öğrenciler, köylere de gidip halkı bilgilendiriyor

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Konya'da 100'e yakın tıp fakültesi öğrencisi, ezberbozan çalışmalarıyla gönüllere taht kuruyor. İzledikleri yabancı filmden de etkilenen genç doktorlar, çocukların doktor korkusunu yenmesi için okul okul gezip palyaço kılığında eğlenceler düzenliyor, kanser hastası çocuklar için gitarlı danslı moral geceleri yapıyor. Bununla da sınırlı kalmayan doktor adayları, bugüne kadar üniversitenin de desteğiyle binlerce vatandaşa ulaşıp çeşitli hastalıklar hakkında bilinçlendirdi ve testler yaptırmalarını sağladı. İdealist öğrenci grubu, "Işığım Ol" projesi ile görme engelli çocukları ziyaret etti, Kadınlar Günü'nde de özel etkinlikler düzenledi.

HASTALIKLARA DİKKAT

Her şey Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci kulüplerinden Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TURK MSIC) yerel kurulu üyelerinin 4 yıl önce "Oyuncak Ayı Hastanesi" projeyle başladı. 10 ilköğretim okuluna giden doktor adayları, çocukların korkusunu yenmeleri için oyuncak ayıcıkları muayene etti. Çocuklar ebeveyn oldu, oyuncak ayıcıklar hasta oldu. Yazılan ilaçlar ise renkli şekerler oldu. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Murat Ayaz danışmanlığında faaliyetlerini sürdüren doktor adayları bugüne kadar yüzlerce vatandaşa alış veriş merkezlerinde ve köylerde ulaşarak kanser, AIDS, diyabet, verem gibi hastalıklarla ilgili testler yapıp broşür ve el kitapçıkları dağıttı. Doktor adayları "Işığım ol" etkinliği ile Selçuklu Görme Egeliler İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederek eğlence düzenlediler. Yine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde de kent merkezinde stant açarak tiyatro gösterisi ve dağıttıkları broşürler ile kadınlara haklarını anlattılar.