'Milyonluk fidye oyunu' şüphesi

Kaçırılan Bursalı işadamı Ekin'in oğlu, kendi imkânlarıyla kurtuldu. Üç zanlıyı yakalayan polis, mağdurun fidyecilerle birlikte hareket etmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Bursa'da, bir akaryakıt istasyonu sahibinin oğlunu kaçırarak fidye istedikleri iddia edilen 3 kişi yakalandı.

'POLİSE HABER VERME'
Gemlik'te bir benzin istasyonunun ortaklarından olan işadamı İzzet Ekin'in 27 yaşındaki oğlu Uğur Ekin önceki akşam 17.30'da, iddiaya göre yaya olarak istasyona gelen kar maskeli ve silahlı 3 kişi tarafından kaçırıldı. Uğur Ekin'in kullandığı otomobile binerek istasyondan uzaklaşan şüpheliler, daha sonra oğlunun telefonundan İzzet Ekin'i arayarak 1 milyon lira fidye istedi. İzzet Ekin'i polise haber vermemesi konusunda uyaran şüpheliler, aksi takdirde oğluna zarar geleceğini söyledi.

DİREK KURTARDI
Şüphelilerin " Polise haber verme, verirsen oğlun zarar görür. 1 milyon lira fidye hazırla" tehdidine rağmen polisi arayan İzzet Ekin, olayı anlattı. Polis, Ekin'in kaçırıldığı otomobili benzin istasyonunun 2 kilometre uzağında terk edilmiş olarak buldu. Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş ve Terörle Mücadele Şubesi ile Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri seferber olarak şüphelileri aramaya başladı. Uğur Ekin'in cep telefonu sinyalinden takip edilen şüpheliler için 20 kişilik jandarma timi sabaha karşı operasyon yapmaya hazırlanırken, Gemlik ilçe merkezinde bir evde tutulan Uğur Ekin, iddiaya göre kendini kaçıranların uyumasını fırsat bilip, sabaha karşı 2'nci kattaki evin elektrik direği sayesinde evden kaçmayı başardı. Ekin daha sonra 155'i arayarak, polise bilgi verdi. Bunun üzerinde polis, Ekin'in tarif ettiği adrese operasyon düzenledi. Zanlılar Halil Cumhur (36) ve İhsan Kalaycı (38) yakalandı. Ekipler, kaçırma olayına karışan Ersin Nazlıay'ı (34) ise Nilüfer ilçesinde yakaladı.

BABASINI TANIYORDU

Olaydan sonra Bursa'da yakalanan ve servis şoförlüğü yapan Ersin Nazlıay'ın kaçırdıkları Uğur Ekin'i babası İzzet Ekin'i tanıdığı ortaya çıktı. Kamera kayıtlarını inceleyen polis, Uğur Ekin'in şüphelilerle birlikte yürüdüğü sırada çevreden yardım istememesi ve kendi otomobiliyle istasyondan ayrılması nedeniyle fidyecilerle birlikte ortak hareket ettiği, olayın büyümesi üzerine evden kaçtığı ihtimalini de değerlendiriyor. Polis, Uğur Ekin'in, babasından para alabilmek için plan yapmış olabileceği ihtimali üzerine baba ve oğlun ifadesine başvurdu.