Unakıtan'a dünürünün böbreği

Kronik böbrek yetmezliği ile mücadele eden eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, dünürü Ali Rıza Üstün'ün böbreği ile hayata tutundu. Operasyon, Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirildi.

OPERASYON BAŞARILI GEÇTİ

Yaklaşık 3 yıldır böbrek yetmezliği çeken 66 yaşındaki eski Maliye Bakanı, dünürü Ali Rıza Üstün'ün (55) bir böbreğini alabilmek için Etik Kurul'a başvurmuştu. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'nde toplanan 7 kişilik Etik Kurul, Ali Rıza Üstün'ün ekonomik ve sosyal şartlarını incelemiş, 18 Aralık 2012 tarihinde, Unakıtan'ın aynı zamanda 30 yıllık dostu olan Üstün'den böbreğini alabileceğine dair olur kararı vermişti. Ancak o tarihte Unakıtan'ın diğer sağlık problemleri nedeniyle nakil yapılamamıştı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde önceki gün yapılan tetkiklerin ardından nakilde herhangi bir engel olmadığı belirlendi. Ardından da nakil için hazırlıklar başladı. Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen operasyonda Ali Rıza Üstün'ün bir böbreği eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a nakledildi. Yaklaşık bir saat süren operasyonun başarılı geçtiği öğrenildi.

3 GÜNE TABURCU OLUR

Doç. Dr. Dinçkan, böbreğin kapalı ameliyat yöntemi ile 1.5 santimlik delik açılarak alındığını ifade etti. Böbreğin Unakıtan'a takılmasının ardından sağlıklı olarak çalışmaya başladığını da belirten Doç. Dr. Dinçkan, "Başarılı bir ameliyat oldu. 3 gün sonra taburcu olabilecek durumda" diye konuştu. Naklin ardından eski bakan Unakıtan VIP servise alınırken, Unakıtan'a eşi Ahsen Unakıtan refakat ediyor. Ahsen Unakıtan'ın, eşi ile konuştuğu da öğrenildi. Unakıtan'a bir böbreğini veren İstanbul Motor A.Ş.'nin sahibi Ali Rıza Üstün, Unakıtan'ın aynı zamanda da 30 yıllık dostu.

BİZE ULAŞIN