Ege'de büyük yangın

Manisa Sabuncubeli'nde çıkan orman yangını nedeniyle çevre illerden takviye ekipler istenirken, İzmir-Manisa karayolu trafiğe kapatıldı. Yangının kontrol altına alınmasının ardından karayolu kısmen trafiğe açıldı.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sarıkaya ve Karaincir köyleri yakınlarında kızılçam orman alanında başlayan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle yayıldı. Alevlerin, İzmir-Manisa karayoluna ulaştığı ve yolun karşı bölümündeki ağaçlara da sıçradığı bildirilirken, İzmir-Manisa karayolu trafiğe kapatıldı. Yangın kontrol altına alındı ve karayolu kontrollü bir şekilde trafiğe açıldı.

Yangının yayılmasına neden olan şiddetli rüzgarın, ekiplerin havadan müdahalesinde de güçlük yaşattığı, bu nedenle helikopter ve uçağın çalışmalara aralıklarla katılabildiği kaydedildi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINBölgenin "blok orman" olarak nitelendirilen yoğun kızılçam ağaçlarıyla kaplı olduğu, yayılmasının önlenmesi amacıyla Denizli, Aydın ve Balıkesir'den takviye ekiplerin istendiği, İzmir ve Manisa belediyeleri ile çevredeki ilçe belediyelerin de arazözlerinin yangına müdahale için bölgeye geldiği bildirildi.

Yetkililer, yangının, şu an yerleşim yerleri için tehlike oluşturmadığını da açıkladı.BODRUM'DA 3 AYRI NOKTADA YANGIN ÇIKTI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 3 ayrı noktada çıkan yangınlar, şiddetli rüzgar nedeniyle hızla büyümeye devam ediyor.

Sabah saatlerinde başlayan yangınlar, Akyarlar, Kadıkalaesi ve Yalıkavak'da fırtınanın etkisi ile şiddetlenerek devam ediyor. Yerleşim bölgelerine 20 metre yakına kadar ulaşan yangına saatteki hızı 80 km olan rüzgarın etkisi ile havadan uçak ve helikopterlerle müdahale yapılamıyor. Gümüşlük'e doğru hızla ilerleyen yangına, İtfaiye ekipleri karadan yaptığı müdahalelerle kontrol altına almaya çalışıyor. İtfaiye ekipleri dağın engebeli olması nedeni ile yamaç bölgelerine müdahale etmekte güçlük çekiyor.

YALIKAVAK DA YANIYOR

Yalıkavak Gökçebel ve değirmenler mevkiinde de çıkan yangınlara müdahale ediliyor. Fırtına nedeni ile büyüme tehlikesi olan yangınlar kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Akyarlar mevkiinde kontrol altına alınan yangın sonrası soğutma çalışmaları devam ediyor. Bodrum belde belediyelerinde bulunan bütün itfaiye ekipleri yangınları söndürmedik için seferber olurken belde belediye başkanları da yangın çıkan bölgelerde gelişmeleri takip ediyor.

EVLERİNİ TERK ETTİLER

Bodrum'da alevlerin yaklaşması üzerine bazı tatilciler villalarını terk etti, bazıları ise bahçe hortumları ile su sıkıp, kova ve leğenlerle su taşıyarak söndürme çalışmalarına katıldı. Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle kontrol altına alınamayan yangınlar için ilçedeki iş makineleri ve su tankerleri yardıma çağırıldı.

BİZE ULAŞIN