'Su'dan sebeple 5 kişi can verdi

Osmaniye'de 5 kişinin öldüğü olayın ardından yıllardır süren husumet ve kavga çıktı. Akraba olan iki aile arasında 3 yıl önce kız kaçırma yüzünden başlayan husumet, önceki gün içme suyu tartışması eklenince silahlı çatışmaya döndü

Osmaniye'de korucu aileler arasında yaşanan 5 kişinin öldüğü kanlı olay, Çatak köyü Çamkorusu Mahallesi'nde meydana geldi. Gönüllü köy korucusu 50 yaşındaki Hamdi Tavut'un kızı Fadime Tavut, 3 yıl önce akrabası olan Beşir Sümbül'e kaçınca iki aile arasında husumet başladı. İddiaya göre akraba iki aile arasında arazi meselesi nedeniyle de sık sık tartışma yaşanıyordu. Son olarak önceki gün köyün içme suyunun geçtiği hatta arıza meydana geldi. Sümbül Ailesi arızayı onarmak için suyu kesti.

'SUYU NEDEN KESTİNİZ?'
Bu duruma sinirlenen Hamdi Tavut, yeğeni olan 26 yaşındaki Ahmet Sümbül'e, "Suyu niye kestiniz? İçecek suyumuz kalmadı" dedi. Çıkan tartışmaya ailenin diğer fertleri de karışınca kavga çıktı. Kalaşnikof ve pompalı tüfeklerin kullanıldığı kavgada gönüllü köy korucusu Hamdi Tavut ile oğulları 28 yaşındaki Mehmet Tavut ve gazi olan Muhammed Tavut , Sümbül Ailesi'nden ise 45 yaşındaki Ümmühan Sümbül ile kayınbiraderinin oğlu Ahmet Sümbül hayatını kaybetti. Olaylar sırasında kalp krizi geçiren Fadime Sümbül ile çatışmada yaralanan Sultan Sümbül hastaneye kaldırıldı.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Ölen 5 kişinin cenazeleri otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Olaydan sonra jandarma köye giriş çıkışları kontrol altına alırken, olayda kullanılan 1 Kalaşnikof, 5 av tüfeği ile bıçaklara el konuldu. Çatışma yerinde 50'nin üzerinde boş kovan bulunurken, olayla ilgili Musa Sümbül (65), Reşit Sümbül (20) ve Musa Sümbül (30) gözaltına alındı. Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından cenazeler her iki ailenin de akrabası olan 42 yaşındaki Bekir Tavut'a teslim edildi. Bekir Tavut, ölen 5 kişinin birbirlerine akraba olduğunu, incir çekirdeğini doldurmayan bir nedenden öldüklerini belirterek, "Köydeki içme suyunda arıza olmuş. Sümbüller yaptırırken, tartışma çıkmış. Sonra silahları çekmişler. Allah'tan Ümmühan'ın oğulları işteymiş. Yoksa ölü sayısı daha fazla olurdu" dedi.

KAHRAMAN GAZİ DE ÖLDÜ
Ölenlerden Muhammed Tavut'un 3 yıl önce Bingöl'de vatani görevini yaparken görevli gittiği Diyarbakır Silvan'daki Bağdere karakoluna yapılan bombalı saldırıyı önlediği ortaya çıktı. Muhammed Tavut'un o olayda gazi olduğunu söyleyen Bekir Tavut, "Muhammed askerdeyken bulunduğu karakola bir terörist bombayla saldırmak istemiş. O sırada Muhammed canını feda ederek teröristin üzerine atlamış. Patlamada Muhammed kolundan yaralanıp gazi olurken, teröristlerle çatışıp, onlarca askerin hayatını da kurtarmıştı. Ama hiç yoktan bir su meselesi yüzünden akrabasının kurşunlarıyla hayatını kaybetti. Çok üzücü bir olay. Keşke olmasaydı" dedi. Muhammed Tavut'un gazi olmasının ardından kardeşi Mehmet Tavut'un hastanede işçi olarak işe alındığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN