Ege'nin ciğerleri yandı

Manisa Sabuncubeli mevkisinde kızılçam ağaçlarıyla kaplı bölgede orman yangını çıktı. Yangın nedeniyle İzmir- Manisa karayolu 7 saat ulaşıma kapandı. Bodrum, Aydın, Urla ve Fethiye'de makilik alanlar yandı

Manisa-İzmir arasındaki Sabuncubeli mevkisinde bulunan Süreyya Piknik alanı yakınında çıkan orman yangınında 250-300 hektar kızılçam ağacı yandı Bölgede dün öğleden sonra belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Alevler, rüzgârın da etkisiyle, "Blok orman" olarak tanımlanan sık kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda hızla yayıldı. Yangına ilk etapta, 1 uçak, 4 helikopter, 35 arazöz, 5 dozer ve 44 ekiple müdahale edildi. Ancak Manisa'nın Karakoca ve Sarıkaya mahalleleriyle İzmir'in Beşyol köyündeki yerleşim yerlerini de tehdit eden alevler büyük tehlike yarattı. Manisa ve İzmir ile çevre belediyelerin itfaiyeleri ve orman ekipleri, karadan müdahalelerle yangını kontrol altına almaya çalıştı. Bölgeye Balıkesir ve Aydın'dan takviye ekipler gönderildi.

ULAŞIM DURDU

Saatte 80 kilometre hızla esen rüzgar çalışmaları olumsuz etkilerken, lodos ve duman nedeniyle helikopterler uzun süre havalanamadı. Bölgede incelemelerde bulunan Manisa Valisi Abdurrahman Savaş "Yangın bölgesi civarında 3 köyümüz vardı. Bu köyleri etkileme ihtimaline karşılık tahliye için bütün tedbirleri aldık"dedi. Savaş, yangında 250-300 hektarlık alanın zarar gördüğünü de belirtti. Alevler karayoluna ulaşınca Manisaİzmir karayolunda ulaşım 16.00'dan itibaren tamamen durdu. Yangın geç saatlerde kısmen kontrol altına alınırken, yol kontrollü olarak tekrar açıldı. Gökçelen köyü yaylasında bir ev tamamen yandı. Muğla'nın Bodrum ilçesinde de dün Gümüşlük, Yalıkavak, Akyarlar ve Ortakent'te yangın çıktı. Yangınlar, bazı yerlerde yerleşim merkezlerine kadar ulaştı. Yangınlarda 20 hektar makilik alan zarar gördü. Aydın'ın Çakırbeyli, Hallaçlar, Söke ve Akçaova beldelerinde de yangın çıktı. Yangınlardan binlerce zeytin ağacı ve tarım arazisi etkilendi. İzmir ve çevresinde etkili olan lodos Urla'yı yaktı. Urla'nın dört ayrı noktasında çıkan yangın ilçeyi cehenneme çevirdi. Fethiye'nin Ölüdeniz beldesinde makilik alanda çıkan yangın sonucu bir dönüm alan yandı.

BİZE ULAŞIN