Protez kollarıyla kızını kucakladı

3 yıl önce iki kolunu kaybeden Medine Uğur, yaşadığı bürokratik engelleri aşarak protez kollarına kavuştu. Uğur'un ilk işi, kızı Elif'e doyasıya sarılmak oldu

Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Bursa'nın Nilüfer ilçesi Odunluk Mahallesi'nde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan Medine Uğur, 3 yıl önce mısırları parçalamak için kullanılan silaj makinesinin üzerine düştü. Makineye kaptırdığı kolları kopan kadın hastanede yoğun bakımda 50 gün boyunca yaşam mücadelesi verdi. 4 ay süren tedavinin ardından Medine Uğur sağlığına kavuştu, ancak kollarını kaybetti.

SGK, RAPORU YETERSİZ BULDU

Ameliyatın ardından protez kol almak isteyen aile SGK'ya başvurdu. Eşinin sigortasından yararlanabilen Medine Uğur'a, SGK tarafından ameliyat olduğu hastaneden fizik tedavi, el cerrahisi ve psikiyatri bölümlerini içeren 3 aşamalı tek bir rapor istendi. Medine Uğur'a tedavisinin yapıldığı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden protez kol takılması için rapor verildi. Ancak raporu yetersiz bularak protez kolların ücretinin ödenmeyeceğini bildiren SGK, üniversiteden yeni bir rapor istedi.

"DÜNYALAR BENİM OLACAK"
Medine Uğur'un her iki koluna farklı iki doktor müdahale etti. Doktorlardan biri raporu vermeye razı olurken, sol kolunu diken doktor rapor vermek istemedi. Aileyi bir protez firmasına yönlendiren doktor, protezleri bu firmadan indirimli alabileceklerini söyledi. Protezlerin 75 bin lira olduğunu gören aile, almaktan vazgeçti. Bir süre önce SABAH'a konuşan Medine Uğur, "Çok şey istemiyorum. Tek isteğim en azından bir kolumu kullanabilmek. Kızımı kucağıma alsam dünyalar benim olacak" dedi. 5 çocuk annesi Medine Uğur, en küçük kızı Elif'i öperken büyük kızı Sümeyye'den yardım almak zorunda kaldığını söyledi. Sonunda bürokratik engeller aşıldı ve Medine Uğur yaklaşık 2 ay önce protez kollarına kavuştu. Medine Uğur, kollarına kavuştuktan sonra ilk iş olarak 9 yaşındaki kızı Elif'e doyasıya sarıldı. Protezlerin kendi kollarının yerini tutmadığını ancak kızına sarıldığında onu göğsünde hissettiğinin anlatan Medine Uğur, "En azından yavruma sarılmak için yardım almak zorunda değilim. Bu bile bana yetiyor. Çok mutluyum" dedi.