Tek hayali kızının 'anne' demesiydi

Engelli kızına röntgen çektirmek isterken cihaza sıkışarak can veren Emine Kulan'ın birlikte yaşadığı erkek arkadaşı Çetin Keskin, "Gözümün önünde öldü. Tek hayali kızımızın 'anne' demesiydi" diyerek ağladı

Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
İstanbul Bakırköy'de, engelli kızına röntgen çekilirken görülmemiş kazaya kurban giden Emine Kulan'ın cenazesi, Zonguldak Ereğli'de bugün toprağa verilecek. Olay, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde önceki gün 11.00 sıralarında meydana geldi. İkili, 2006'da doğan ve 40 gün sonra geçirdiği havale nedeniyle konuşamayan, yürüyemeyen ve özel mamayla beslenen A.A.'yı iyileştirebilmek için mücadele veriyordu. Bir özel rehabilitasyon merkezinde 2 yıldır tedavi gören A.A. için ayağındaki kısalma nedeniyle röntgen istendi. Kamera görüntülerine göre; Kulan kızını kucağına alarak hastaneye doğru yola çıktı.

'YARIM SAAT BEKLEDİK'
Bir süre sonra birlikte yaşadığı erkek arkadaşı Çetin Keskin'le buluştular. Ardından da ikili, A.A. ile birlikte radyoloji servisine gitti. İddiaya göre; teknisyen M.A.G., çiftten ayakta duramayan kızlarını tutmalarını istedi. Keskin, A.A.'yı belinden kavradı. 33 yaşındaki Kulan ise yere eğilerek kızının ayaklarından tuttu. Kısa bir süre sonra M.A.G., raylı cihazı çalıştırdı. Aşağıya inen X-Ray cihazı Kulan'ın önce sırtına vurdu sonra da Kulan'ı duvara sıkıştırdı. Basınç nedeniyle Kulan'ın organları parçalandı. Durum, acil servise haber verildi. İddiaya göre, yarım saat sonra, duran kalbi çalıştırılan Kulan ameliyata alındı. Ancak 4 saat süren ameliyat sonunda Kulan öldü. Sinir krizi geçiren Keskin polise başvurdu. Hastaneye gelen polis, kilitlenen odanın açılması için hastane yönetimi ile tartıştı. Gözaltına alınan M.A.G., Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. M.A.G. ifadesinde Kulan'a nerede durması gerektiğini gösterdiğini ancak kendisi cihazın başından ayrıldığında girmemesi gereken yere geçtiğini ve cihazların büyüklüğü nedeniyle Kulan'ı göremediğini söyledi. M.A.G. taksirle ölüme sebebiyet vermek suçundan tutuklandı. Cenazeyi almak için otopsi yapılan Adli Tıp'ta bekleyen Keskin, "Kızımızın ayaklarından tuttu. Cihaz aşağıya indiğinde duvarla cihaz arasına sıkıştı. Gözümün önünde 'Ah' demeden öldü. Odada yarım saat doktorların müdahale etmesini bekledik. En büyük hayali, bir gün kızımızın 'anne' demesiydi" dedi. Kulan'ın cenazesi, Adli Tıp'tan dün alınarak Ereğli'ye götürüldü. Kulan, bugün toprağa verilecek.

SORUŞTURMA AÇILDI

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu Bakırköy Bölgesi Genel Sekreterliği'nden olayla ilgili dün yapılan açıklamada "Bu elim kaza hakkında soruşturmayı yürütmek üzere; hastane yetkilileri, biyomedikal uzmanları ve bilim adamlarından oluşan bir teknik ekip oluşturulmuştur. Yapılacak olan ayrıntılı soruşturma tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır" denildi.