Sigara savaşçısı Türkiye

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Sigarasız Günü'nde, tiryaki sayısını yüzde 13 azaltan Türkiye'yi örnek gösterdi; bir de uyarı yaptı: Yılda 8 milyon insan sigaradan ölecek

Cuma 31.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 31.05.2013
ABONE OL
Türkiye 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü'ne yasakların göstermelik kaldığı, sigaranın işyerlerinde, sokaklarda, kafe, bar, lokanta ve bina önlerinde hala rahatça içilebildiği iddiaları arasında girdi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Dünya Sigarasız Günü basın açıklamasında ayrıntılı örnek verdiği tek ülke ise Türkiye oldu. Türkiye'de alınan önlemlerin, kullanımı yüzde 13 azalttığı belirtildi. Bu da 2008'den bu yana 1 milyon 200 bin daha az tütün kullanıcısı anlamına geliyor. DSÖ, Dünya Sigarasız Günü'nde şu uyarıları yaptı:
Sigara nedeniyle ölümler "tepe" noktasına ulaşmadı. Her yıl 6 milyon kişi sigara içtiği için ölüyor, her yıl 600 bin kişi yanındakiler sigara içtiği için hayatını kaybediyor, bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 63'ünde sigara en büyük risk faktörü. 2030'da ise sigara nedeniyle ölümler yılda 8 milyona çıkacak. Tütün; kendisini kullananların yarıya yakınını öldürüyor.
Tütün kullanımı dünyada hâlâ düşük fiyatı, saldırgan ve alabildiğine açık pazarlama ağı, tehlikesine ilişkin farkındalık yetersizliği ve tütün karşıtı tutarsız, değişken devlet politikaları dolayısıyla yaygın...
Tütün Kontrol Anlaşma Çerçevesi 176 ülke tarafından kabul edildi ve sigaraya değişik düzeylerde yasak getiren uygulamalar dünya nüfusunun yüzde 88'ini kapsıyor.

GENÇLER AÇIK HEDEF

2011 itibarıyla dünya nüfusunun sadece yüzde 6'sını oluşturan 19 ülke, tütün reklamı, promosyonu ve sponsorluklarını yasaklamada yüksek başarı gösterdi. Ülkelerin üçte biri çok düşük ya da sıfır yasak düzeyinde bulunuyor. Reklamın kalan son biçimlerini yasaklamada önemli ilerleme gösteren ülkeler arasında Arnavutluk, Brezilya, Kolombiya, Gana, İran, Mauritius, Panama ve Vietnam bulunuyor. Sigara satışlarının açıkta yapılmasını yasaklayan ülkeler arasında ise Avustralya, Kanada, Finlandiya, İrlanda, Nepal, Yeni Zelanda, Norveç, ve Panama yer alıyor.
Sigara içen gençlerin üçte birinin başlama nedeni reklam, promosyon ve sponsorluklar. 13-15 yaş arası gençlerin yüzde 78'i sigara reklamına maruz kalıyor.

Başbakan, tütün savaşını anlatacak
Başbakan Erdoğan, sigarayla mücadeleyi dünyaya İstanbul'dan anlatacak. "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü" dolayısıyla düzenlenecek toplantıya, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan da katılacak.14 ülkede eş zamanlı yapılan "Küresel Yetişkin Tütün Araştırması 2012 Türkiye Raporu"nun sonuçları tüm dünya ile paylaşılacak. Araştırmanın ön sonuçlarına göre, tütün kullananların oranı 15 yaş üzeri nüfusta yüzde 31.2'den yüzde 27'ye düştü.