Kaleler düşmedi

Kadir Topbaş, 4 milyon 85 bin oy ve yüzde 47.9'la İstanbul'a yeniden başkan seçildi Başkan Topbaş, üst üste 3 defa seçim kazanan ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tarihe geçti

İstanbul'da kıran kırana geçmesi beklenen Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını 660 bin oy farkla Kadir Topbaş kazandı. Başkan Topbaş oylarını da yüzde 4 arttırarak yüzde 48'e yükseltti. CHP de oylarını arttırarak yüzde 40'a yükseldi. Kadir Topbaş'ın bir önceki seçimde aldığı 3 milyon 105 bin 555 oyu bu seçimlerde 4 milyon 32 bine yükseldi. CHP, 2009'da Kemal Kılıçdaroğlu'yla aldığı 2 milyon 568 bin aldığı oyu bu seçimlerde Mustafa Sarıgül'le 3 milyon 383 bine yükseltmeyi başardı.

KARA PROPAGANDA TERS TEPTİ

17 ve 25 Aralık darbe girişimleri ve yürütülen kara propagandalar sonrasında özellikle muhalefet partilerinin oylarının düşmesini umutla beklediği AK Parti'nin oyları tüm Türkiye'de olduğu gibi İstanbul'da da patlama yaptı. Pazar günü yapılan yerel seçimin sonuçlarına göre AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimindeki oyları yüzde 4 oranında arttı. Geçtiğimiz dönem yüzde 44 oy alan AK Parti'nin oy oranı yüzde 48'e kadar yükseldi. CHP'nin 2009'da Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde aldığı yüzde 36'lık oy oranı da yüzde 40'a yükseldi. MHP'nin aldığı oy sayısı ise hem 2009'da hem de son yerel seçimlerde 348 bin bandında kaldı. Büyükşehir yarışında olduğu gibi İstanbul'un ilçelerinde büyük sürprizler yaşanmadı. Tek sürpriz Beylikdüzü'nde oldu. AK Parti'nin elinde bulunan Beylikdüzü'nü CHP'li Ekrem İmamoğlu kazandı. İmamoğlu, geçen yerel seçimlerde yüzde 30 olan oy oranını yüzde 50'nin üzerine çıkartarak Beylikdüzü'nün yeni başkanı seçildi. İstanbul'da 39 ilçenin sadece 14'ünü CHP alırken, 25'ini ise AK Parti kazandı.

AKGÜN, CAN, AYDIN VE DEMİ RCAN

Beylikdüzü dışında hem AK Parti hem de CHP kendileri için 'kale' diye tanımladığı ilçeleri korudu. AK Partili belediyeler içinde en yüksek oyu yüzde 62 ile Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu elde etti. Esenler'i Ümraniye, Zeytinburnu ve Beyoğlu takip etti. Beyoğlu'nda 3'üncü dönem aday olan Ahmet Misbah Demircan ile Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, yeniden seçilmeyi başardılar. CHP'nin en yüksek oyunu yüzde 76 ile Beşiktaş adayı Murat Hazinedar aldı. İstanbul'un 'En tecrübeli' başkan unvanını ise beşinci dönemdir seçilmeyi başaran CHP'li Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün aldı. AK Partili Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise dördüncü kez başkan seçilmeyi başararak partisinin İstanbul'daki en kıdemli başkanı oldu.

660 BİN OY FARKLA KAZANDI

AK Parti, değişikliğe gittiği Üsküdar, Küçükçekmece ve Eyüp'te yine ipi göğüsleyen taraf oldu. CHP, değişikliğe gittiği Bakırköy, Beşiktaş, Avcılar, Kadıköy, Maltepe ve Adalar'ı elinde tutmayı başardı. CHP'nin Avcılar adayı Dr. Handan Toprak Benli, İstanbul'un tek kadın belediye başkanı oldu.

MECLİSLER AK PARTİ VE CHP'LİLERDEN OLUŞTU
2009 yerel seçimlerinden önce ilçe statüsü kazanan Çekmeköy, Arnavutköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Sultangazi'nin de aralarında bulunduğu ilçelerde Belediye Başkanları her iki partiden 2014'de yeniden aday gösterildi. Örneğin 2009'da 300 oyla belediye başkanlığını kazanan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz pazar günkü seçimde oyunu artırarak yaklaşık 15 bin fark attı. Yine 3 bin oy farkıyla CHP'den Ataşehir Belediye Başkanlığını kazanan Battal İlgezdi de bu seçimde oy farkını 21 bine çıkardı. Yine Avrupa yakasında Gaziosmanpaşa'dan ayrılarak ilçe statüsü kazanan İstanbul'un en gözde ilçelerinden biri haleni egelen Arnavutköy'de belediye'nin kurucu Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, 2009'da olduğu gibi bu seçimde de AK Parti'nin yüzakı belediyelerinden biri oldu. Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı projelerinin de ilçe sınırlarında olduğu Arnavutköy'de Başkan Baltacı en yakın rakibine yaklaşık 35 bin oy fark atarak 2. kez ipi göğüsledi. İstanbul'da geçmiş dönemlerde diğer partilerden tek tük de olsa meclis üyeleri bulunurdu. Pazar günü yapılan seçimdeilk kez hem Büyükşehir Belediye Meclisi hem de ilçe belediyesi meclislerini AK Parti ve CHP'den seçilen meclis üyeleri oluşturacak.

KÜÇÜKÇEKMECE'DE KARADENİZ DÖNEMİ
Bir dönem sol partilerin oy kalesi olarak kabul edilen Küçükçekmece artık AK Parti'nin yeni kalelerinden oldu. Kurulduğu 1987'den sonra üst üste sol belediyelerin iş başına geldiği Küçükçekmece Belediyesi, 2004 yılında AK Partili Aziz Yeniay ile el değiştirmişti. Aziz Yeniay'ın üst üste iki dönem başkanlığını yaptığı Küçükçekmece 2014 seçimlerine yeni adaylarla girdi. Kıran kırana geçen seçim yarışında Temel Karadeniz ipi göğüsleyerek Başkan oldu. Karadeniz, 184 bin 879 oyla yüzde 42'ye ulaştı. Karadeniz'in Başkan seçilmesi ile ilçede AK Parti dönemi ve projeleri aksama olmadan devam etmiş olacak.

SEÇİM NOTLARI...

ADAY DEĞİŞTİRDİ KAYBETMEDİ
AK Parti'nin aday değişikliğine gittiği Küçükçekmece, Üsküdar ve Eyüp'te herhangi bir sürpriz yaşanmadı. Eyüp'te İsmail Kavuncu'nun yerine aday gösterilen Remzi Aydın yüzde 45.9'la seçimi kazandı. Kavuncu'nun geçtiğimiz dönem aldığı oy oranı ise yüzde 36'ydı. Küçükçekmece'de Aziz Yeniay'ın yerine aday gösterilen eski ilçe başkanı Temel Karadeniz kıran kırana geçen yarışta yüzde 41.76'yla kalesini korumayı başardı. ÜS

KÜDAR'DA HEYE CANLI YARIŞ
Üsküdar'da da Küçükçekmece'de olduğu gibi kıran kırana bir seçim yaşandı. Eski başkan Mustafa Kara'nın yerine aday gösterilen başkan yardımcısı Hilmi Türkmen yüzde 45.7 ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin de bulunduğu Üsküdar'ı yeniden kazanmayı başardı. AK Parti'nin geçtiğimiz seçimlerde yüzde 38 aldığı Üsküdar'da bu seçimlerde oyunu 7 puan arttırmayı başardı. MHP ve diğer partilerin destek verdiği oylarla CHP adayı İhsan Özkes ise yüzde 42 oy almayı başardı. Üsküdar'da bir önceki seçimde CHP'nin aldığı oy oranı yüzde 28'di.

REKOR ESENLER VE SULTANBEYLİ'DE
İstanbuL'da AK Parti'nin en çok oy aldığı ilçeler Esenler ve Sultanbeyli oldu. 2009 yerel seçimlerinde Sultanbeyli'de yüzde 50 oy alan AK Parti, bu seçimlerde Hüseyin Keskin ile yüzde 62 oy oranına ulaştı. İstanbul'da oyunu en çok arttıran başkan ise Tevfik Göksu oldu. 2009 seçimlerinde Esenler'den yüzde 47 oy alan Göksu, önceki gün yapılan seçimlerde bu oranı yüzde 62'nin üzerine çıkardı.

SANCAKTEPE'DE İSMAİL ERDEM, NAMA'YA FARK ATTI
İstanbul yeni ilçelerinden Sancaktepe'de seçimi yine AK Partili Belediye Başkanı İsmail Erdem göğüsledi. 2009 yerel seçimlerinde yüzde 39.9 oyla başkan olan Erdem, son seçimle oylarını yüzde 10 artırarak yüzde 48.95'e çıkardı. CHP'nin adayı Özgen Nama ise yüzde 34.9 oyda kaldı. CHP'li Nama'dan 25 bin fazla oy alan Başkan Erdem, Sancaktepe'de ikinci defa Belediye Başkanı oldu.

EN TECRÜBELİSİ CHP'Lİ HASAN AKGÜN OLDU
30 Mart yerel seçimlerinde ipi göğüsleyen CHP Büyükçekmece adayı Dr. Hasan Akgün'den büyük bir başarı. AK Partili Celal Babayiğit'in önünde ipi göğüsleyen Akgün böylece beşinci dönemde Büyükçekmece'yi yönetmeye hak kazandı. AK Parti'nin en tecrübeli ismi ise Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın oldu. 1999 yılında Fazilet Partisi ile zafere ulaşan Aydın, önceki gün de yüzde 48 oy oranıyla zafere ulaşan isim oldu. Aydın böylece Zeytinburnu'nda dördüncü defa zafere ulaşan isim oldu.

CHP'DE REKOR HAZİNEDAR'IN

CHP 2009 seçimlerinde olduğu gibi bu seçimlerde de kalesinde fire vermedi. Mevcut belediyelerini koruyan CHP'nin en çok oy aldığı ilçe ise Beşiktaş oldu. Murat Hazinedar yüzde 76 gibi rekor bir oyla Beşiktaş'ın yeni başkanı seçildi. Kadıköy'de de Aykurt Nuhoğlu yüzde 72 oy oranıyla zafere ulaşan isim oldu.
BİZE ULAŞIN