Arama izni çıkmayan araçta 30 kilo eroin

Trabzon'da, savcı Ebru Baran Celep'in "Arayamazsınız" dediği araçtan 30 kilo eroin çıktı. Hakkında soruşturma başlatılan savcı Celep, "Yasa değişti. Öyle her arama talebine onay veremem. Somut delil şart" dedi

Trabzon'da bir araçta eroin bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçen polisler, "acil" koduyla Vakfıkebir Cumhuriyet Savcısı Ebru Baran Celep'ten arama izni istedi. Ancak kadın savcı, arama kararı vermedi. Bunun üzerine Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'ndan arama kararı çıkartıldı ve yaklaşık 60 kilometre sonra araçta dedektör köpek Lisa ile yapılan aramada 30 kilo eroin ele geçirildi.

SAVCI İZİN VERMEDİ, LİSA BULDU

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nden 11 Mart'ta Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen ihbar yazısında şüpheli bir kişinin araçla Van'dan İstanbul'a yüklü miktarda uyuşturucu madde götüreceği bildirildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları istihbari çalışmada aracın 22 Mart'ta Trabzon'a girdiğini belirledi. Ekipler 'acil' koduyla Vakfıkebir Cumhuriyet Savcısı Ebru Baran Celep'ten belge ve delilleri göstererek arama izni istedi. Ancak savcı Celep bu talebi geri çevirdi. Polislerin ikna çabaları sonuç vermeyince Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na gidildi. Buradan alınan izinle birlikte araç, yaklaşık 60 kilometre sonra Trabzon'da il merkezinde durduruldu. Araçta narkotik dedektör köpeği Lisa ile yapılan aramada aracın taban bölümüne 60 paket halinde zulalanmış 30 kilo 716 gram eroin ele geçirildi. Araç sürücüsü C.S. çıkarıldığı nöbetçi mahkemede "uyuşturucu madde ticareti yapmak ve nakletmek" suçlarından tutuklandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Trabzon Emniyet Müdürlüğü, belgelere rağmen araçta arama izni vermeyen savcı Celep'i Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikâyet etti. Başsavcılık konuyla ilgili soruşturma başlatırken, durum Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de bildirildi. Genel müdürlük üst yazıyla İçişleri Bakanlığı'nı da haberdar etti. Bakanlığın Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na da şikâyette bulunacağı öğrenildi.

'HER TALEBE ONAY VEREMEM'

Savcı Ebru Baran Celep, hakkındaki iddialara şöyle cevap verdi: "Yasa değişti. Bu yüzden ben öyle her arama talebine onay veremem. Somut delil lazım. Haliyle böyle bir karar verdim. Arama kararı vermediğim araçtan eroin çıkmış olabilir. Her araçtan çıkacak diye de bir şey yok. Şu anda hakkımda soruşturma yürütülüyor. Daha fazla yorum yapmayacağım."
BİZE ULAŞIN