Koleksiyon ve 1 milyon lira

Ressam Doğan Paksoy, Tahsin Çiftçi'nin kızı olan eşi Hatice Ayşe Paksoy'a boşanma davası açtı. Bir milyon lira isteyen Doğan Paksoy, tanrıça heykellerinden oluşan koleksiyonları üzerinde de hak iddia etti

Sanat Galericileri Derneği Başkanı ve ressam Doğan Paksoy, Çiftçiler Holding'in sahibi merhum Tahsin Çiftçi'nin 300 milyon dolarlık mirasçılarından eşi Hatice Ayşe Paksoy'a İstanbul Aile Mahkemesi'nde 1 milyon lira tazminat istemli boşanma davası açtı. Doğan Paksoy, eşinin açtığı boşanma davasının ise reddedildiğini belirtti. Paksoy çifti, 29 Kasım 1986'da evlendi. Bir çocukları oldu. Yurt içi ve yurt dışında California Art Expo 09 Master Elite, Altın Palet Resim Yarışması, 1981 ve 1983 Başarı Ödülleri gibi çok sayıda ödülün sahibi olan Doğan Paksoy'un eşi Hatice Ayşe Paksoy, Çiftçiler Holding'in sahiplerinden merhum Hikmet Çiftçi'nin kızı, merhum Tahsin Çiftçi'nin ise yeğeni ve mirasçısıydı. İddiaya göre, Doğan Paksoy'dan çok daha iyi maddi duruma sahip olan Hatice Ayşe Paksoy, yaşantısı gereği hep lüks harcamalarda bulundu. Eşini çok seven ve ona aşık olan Doğan Paksoy ise 28 yıllık evliliği boyunca eşinin hiçbir harcamasına karışmadı.

ÖNCE EŞİ DAVA AÇMIŞTI

Hatice Ayşe Paksoy, evliliklerinin 23'üncü yılında babasının hastalanmasından ve uzun süre yoğun bakımda kalmasından ölümüne kadar geçen sürede kocasına karşı anlaşılamaz bir tutum ve davranış sergiledi. 2009'da boşanma davası açtı. Doğan Paksoy, mahkemede eşini ilk günkü kadar sevdiğini belirtince 3 yıl süren dava reddedildi. Ancak çift bir daha bir araya gelmedi. Doğan Aksoy, iki yıl sonra bu defa boşanma istemiyle kendisini mahkemeye başvurdu. Eşinin açtığı boşanma davasında hiçbir tazminat istemeyen Doğan Paksoy, çok büyük bir çöküntüye uğradığını belirterek 1 milyon lira maddi ve manevi tazminat istedi.

DEĞER ARTIŞ PAYI TALEBİ

Davalı Hatice Ayşe Paksoy'un 2009'da götürdüğü ve kendisine ait bazı eşyaların da iadesini talep eden Doğan Paksoy, eşinin 2006'da edindiği malların dökümünü de mahkemeye sundu. Doğan Paksoy, evlilik sonrası eşinin adına kayıtlı ya da hissesinin bulunduğu Ragıp Paşa Köşkü, Şişli'de 11 daire, Levent'te bir villa, Suadiye'de iki daire, Bodrum'da bir yazlık, Çiftçiler Yalısı ile Çiftçiler Holding ve 13 ayrı şirket üzerinde 'artık değer katılma ve değer artış payı' olduğunu öne sürerek değer artış payı talep etti. Eşinin dünyanın sayılı parfüm şişeleri ile İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne kayıtlı eski devirlere ait altın para ve toprakaltı küçük tanrı ve tanrıça heykellerinden oluşan koleksiyonları üzerinde de hak iddia etti.
BİZE ULAŞIN