Dev köstebek "Yıldırım" miğferini taktı

"İstanbul Boğazı Karayolu Tüneli"ni kazacak olan dev köstebeğin kesici kafasının montajı da tamamlandı. Tünelin delinmesine ay sonundan itibaren başlanacak

Otomobiller için İstanbul Boğazı'nın altına yapılacak 14,6 kilometrelik Avrasya Tüneli Projesi'nde kazı çalışması ay sonu başlayacak. Almanya'da üretilen 4 katlı bina yüksekliğindeki TBM'nin (tünel açma makinesi) İstanbul Boğazı'nı kazmaya başlayacağı Haydarpaşa'daki 40 metre derinliğinde, 150 metre uzunluğundaki başlangıç kutusunun kazısı tamamlandı. Geçen yıl Ekim ayından bu yana parçalar halinde getirilen tünel açma makinesinin en son ve en ağır parçası olan kesici kafası da monte edildi. Montajı tamamlanan ve 'köstebek' olarak da tanımlanan TBM'in test çalışmaları yapılıyor. TBM, ay sonunda, Haydarpaşa Limanı'ndan Cankurtaran'a kadar olan 3,4 kilometreyi Boğaz'ın 106 metre altından kazmaya başlayacak.

TBM'LERİN ROLLS ROYCE'U

Yıldırım Bayezid adı verilen tünel açma makinesi sınıfının Rolls Royce'u olarak kabul ediliyor. TBM'ler İstanbul Boğazı zemin şartlarına, basınç ortamına göre özel tasarlandı. Bin 500 ton ağırlığındaki dev köstebeğin uzunluğu 130 metre. TBM, destek ekipmanlarıyla birlikte 150 milyon dolara mal oldu. 2015 yılı ortasında hizmete açılması hedeflenen tünelin toplam 1 milyar 250 milyon dolara malolacağı kaydedildi.
BİZE ULAŞIN