Kalp nakli de çare olmadı

Türkiye'de ilk kez total yapay kalp takılan ve yaklaşık 2 yıldır nakil bekleyen Hülya Usta, kalp nakli sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Kalp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında gerçekleştirilen ameliyatla Türkiye'de ilk kez total yapay kalp takılan ve yaklaşık 2 yıldır nakil bekleyen Usta'ya 2 Nisan'da beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan kalp nakledildi. Evli ve 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Usta'nın nakil sonrası tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Cebeci Kalp Vakfı Hastanesinde yaşam mücadelesini kaybettiği bildirildi.

İl Sağlık Müdürü Ömer Deniz, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk kez total yapay kalp takılan ve yaklaşık 2 yıldır nakil bekleyen Usta'nın kalp nakli sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini ifade etti.

Deniz, edindikleri ilk bilgilere göre, nakilin başarılı geçtiğini ancak nakledilen kalp ile Hülya Usta'nın vücudunun uyum sağlayamaması üzerine uzun süre kan takviyesi yapıldığını, daha sonra ise tüm müdahalelere rağmen bugün öğlen hayatını kaybettiğini belirtti.

AA muhabirinin telefonda görüştüğü Hülya Usta'nın eşi İbrahim Usta ise eşini kaybettiklerini ifade ederek, "Büyük bir umutla kalp nakli gerçekleşti ama nakil sonrası sanırım kalp ile vücudu uyum sağlamadı. Eşimi kaybettim. Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Usta, eşini yarın Amasya merkeze bağlı Aydınlık Köyü'nde toprağa vereceklerini de belirtti. Hülya Usta, Ankara Üniversitesi Kalp Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen ameliyatla Türkiye'de ilk kez total yapay kalp takılan kadın hasta olmuştu. Bu ameliyatla Türkiye'de ilk, Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 19'uncu kadın hastaya, elde taşınabilen total yapay kalp nakli yapılmıştı.

BİZE ULAŞIN