Hollandalı çift mirasını Türk kızlarına bıraktı

Türkiye'ye yerleşen Hollandalı çift, mal varlığını Türk kızlarının eğitimi için bağışladı. Çiftin en büyük arzusu ise Türkiye'de toprağa verilmek

Hollandalı çift, 10 yıl önce tatil için geldikleri Türkiye'ye hayran kaldı ve İstanbul Moda'ya yerleşti. Adriana W.C.M. Schellekens (61) ve Emanuel G.A.M. Van Meel (66) daha sonra da tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı'na (TEV) bağışladı. Hollandalı çiftin iki dileği var: Kız çocuklarına burs sağlanması ve Türkiye'de toprağa verilmek... Adriana W.C.M. Schellekens ve Emanuel G.A.M.Van Meel 10 yıl önce tatil için Türkiye'ye geldi. Alanya'dan Kapadokya'ya, doğu illerinden Konya Beyşehir'e kadar gezdiler. Türk adet ve göreneklerini yakından tanıdıktan sonra Türkiye'yi çok seven çift, buraya yerleşme kararı aldı. Bir süre Alanya'da oturan Van Meel çifti, şu an Kadıköy Moda'da yaşıyor. Hiç çocuğu olmayan çift, anne ve babaları da ölünce Hollanda'da kendilerini bağlayan hiçbir nedenin kalmadığını söylüyor.

YAKINLARINDAN TEBRİK...

Emanuel Van Meel TEV'e neden bağış yaptıklarının hikâyesini ise şöyle anlattı: "Hollanda'da bir organizasyon var. Adı ANNA. Bu organizasyon TEV ile birlikte çalıştı. Bizim çocuğumuz yok. Ailemizin üyelerinin de paraya ihtiyacı yok. Önce Hollandalı bu vakfa mal varlığımızı bağışlamayı düşündük. Ama biz artık Türkiye'de yaşıyorduk. Buradan bir vakfa bağış yapmanın daha doğru olacağına karar verdik. Türkiye'de kız çocuklarının pozisyonunu düşünerek, özellikle kız çocuklarına destek olmayı, eğitimlerine katkı sağlamayı tercih ettik. Vasiyetimiz gereği öncelikle kız öğrencilere burs verilmesini istiyoruz. TEV'e yaptığımız yardım direkt olarak kişiye gidiyor. Ve bundan kimlerin yararlanmasını istediğimizi tercih edebiliyoruz." Mal varlıklarını TEV'e bağışladıktan sonra Hollanda'daki akrabalarından ve arkadaşlarından alkış aldıklarını söyleyen Adriana Schellekens ise, "Onlar artık Türkiye'de yaşadığımızı ve Türkiye'yi çok sevdiğimizi biliyorlar. Hatta öldükten sonra da burada toprağa verilmek istiyoruz" diye konuştu.

'ARTIK ONLARIN AİLESİ BİZİZ'
TEV Genel Müdürü Yıldız Günay da çiftin TEV'in İngilizce web sitesi üzerinden kendilerine ulaştığını söyleyerek şunları anlattı: "Hollanda ve Türkiye'deki tüm mal varlıklarını TEV'e bağışlamak istediklerini söylediler. Bize güvendiler. Onların ailesi artık bizleriz. Çocukları da TEV bursiyeri çocuklarımız. Kocaman bir aileyiz biz. İmzalanan vasiyet protokolü gereği de öldükten sonra da Türkiye'de defnedilmek istediler. Mezar yerlerinin nerede olacağından o gün yapılacak törene kadar her şeyin nasıl olmasını istediklerini bize bildirdiler. Bizden tek istedikleri bağışlarıyla kız çocuklarına burs verilmesiydi. Çünkü Türkiye'de Doğu Anadolu'da ve diğer yerlerde yaptıkları gezilerde kız çoçuklarının bu bursa daha çok ihtiyacı olduğunu görmüşler. Bizlere düşen bağışçımızın her dileğini yerine getirmek ve onları hiç yalnız bırakmamak"
BİZE ULAŞIN