Yumurtalık'ta denizanaları sahile vurdu

Adana'nın Yumurtalık ilçesinde sahile yüzlerce denizanası vurdu.

Küçük Yumurtalık Mahallesi'nde geçimini balıkçılıkla sağlayan Erdoğan Öztoprak, sahilde 1 metrede bir denizanası ölüsüne rastlamanın mümkün olduğunu belirterek, "Denize açılsanız çok daha fazlasını görürsünüz. Bu canlılar yüzünden balık ağlarımız parçalandı ve parçaladığı yetmiyormuş gibi balıklarımızı da yiyorlar. Salyasının değdiği yer su toplamış gibi kabarıyor. Eldiven kullanmamıza rağmen her tarafımız yara bere oluyor. Her ava çıkmamıza 3-5 tane balıkla döner olduk. Bu deniz canlılarının ortaya çıkması ağustos ayıdır. Ağustos ayında bile çok nadir görülür, neden bu mevsimde ve bu kadar çok karaya vurduğunu anlayamadık" dedi.

Balıkçılar, karaya vuran büyük denizanalarının 50-60 santim çapında olduğu bölgede ilk defa böyle büyük denizanası gördüklerini kaydetti.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlileri ise ilçede son günlerde rüzgarlı havanın hakim olmasının deniz hareketlerini arttırdığını ve suyun ani soğuyup ısınmasından dolayı denizanası ölümlerinin görüldüğünü bildirdi.
BİZE ULAŞIN