Kars ayakta ihbar yağıyor

9 yaşındaki Mert'in katil zanlısının yakalanması için Ankara'dan 5 kişilik özel ekip Kars'a geldi. Bir ihbarı değerlendiren polis, yapılan tüm aramalara rağmen "kapüşonlu şüpheli"nin izine ulaşamadı

Kars'ta kaybolduktan sonra öldürülmüş olarak bulunan Mert Aydın cinayeti ile ilgili soruşturma sürüyor. Kars Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekip, katil zanlısının yakalanması için çalışmalarını sürdürürken, Ankara'dan da 5 kişilik özel ekip gönderildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından görevlendirilen özel ekip de, zanlının yakalanması için çalışmalara başladı. Mert'in hunharca öldürülmesi, Karslıların büyük tepkisini çekti. Kentte yaşayan vatandaşlar ile Mert'in yakınlarının yaptığı yürüyüş ve protesto eyleminin ardından dün de taksiciler ve okul servisleri caddelerde korna çalarak trafiği bir süre kapattı. Esnafın büyük bölümü vitrinlerine 'Vahşeti Kınıyoruz' yazısı astı.

'ONU BANA VERSİNLER'
Kafkas Üniversitesi'nde (KAÜ) eğitim gören bir grup öğrenci, Aydın'ın öldürülmesini protesto amacıyla üniversite yerleşkesinde bir araya geldi. Sloganlar atarak kent merkezine kadar gelen gruptakiler, Aydın'ın İstasyon Mahallesi'nde bulunan evinin önüne geldi. Akrabalarının yardımıyla aşağı inen anne Arzu Aydın'ın ayakta durmakta güçlük çektiği görüldü. Anne Aydın, olayın failinin bir an önce yakalanmasını isteyerek, "Adalet istiyorum. Oğlumun katili cezasız kalmasın. Onu sallandırsınlar içim soğusun ya da bana versinler, katili bana versinler, o caniyi bana versinler" diye ağıt yaktı. Failin yakalanamamasına tepki gösteren bir grup da Kars Emniyet Müdürlüğü'nün Faik Bey Caddesi'ndeki hizmet binasına yürümek istedi. Gruba polisler izin vermezken İl Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, "Bu yaptığınız Mert'e fayda sağlamıyor. Bırakın da çalışalım, arkadaşlarımız bu işi 2-3 güne kadar bitirir" dedi.

KAPÜŞONLU ŞÜPHELİ ALARMI

Bu arada vatandaşlardan polise ihbar yağıyor. Polise, gece geç saatlerde Mert Aydın'ın katil zanlısı olabileceği ihtimali ile kapüşonlu bir şüphelinin Digor yolu, Bölge Trafik civarında görüldüğü ihbarı üzerine polis ekipleri harekete geçti. El feneri ve projektör ile şüphelinin peşine düşen polis, bölgeye akın etti. Çevreyi kuşatma altına alan resmi ve sivil polisler, araziyi didik didik aradı. Ekiplere, vatandaşlar da destek verdi. Aramalara rağmen şüphelinin izine ulaşılamadı. Görüntülerde küçük çocukla birlikte yürüyen kişinin katil zanlısı olabileceği değerlendirilirken, şüphelinin arkadan görüntüsünün yer alması eşkal belirleme çalışmasını zorlaştırıyor.

'BU İŞ, ARTIK NAMUS VE ŞEREF İŞİ'
Kars Valisi Eyüp Tepe, katil zanlısının bir an önce bulunması için polisin tüm birimleriyle arama çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi. Vali Tepe, "Bu iş artık namus ve şeref işi oldu. Polisimiz gerekirse hiç uyumayacak ve o katili bulacak. Çok kapsamlı çalışıyoruz. Aralarında Ankara ve çeşitli illerden de gelen özel kriminal ekipler, katili bulana dek arama çalışmalarını sürdürecekler" dedi.

'BİR AİLE İÇİN EN KÖTÜSÜ'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Mert'in cesedinin bulunmasının kendisini çok üzdüğünü belirterek, "Bu tür olayların ülkemizde yaşanıyor olması bırakın siyasetçi ve bakan olmayı; bir kadın ve anne olarak beni son derece incitiyor. Bir ailenin yaşayabileceği en kötü hadise, ne diyebilirim ki. Allah yavrumuza rahmet nasip etsin" dedi.

SÖYLENTİ PANİK YARATTI
Sosyal medyada Atatürk Mahallesi Kazım Karabekir İlkokulu'nda bir öğrencinin kaçırıldığı yönünde ortaya atılan söylenti öğrenci velilerinin yüreğini ağzına getirdi. Okula koşan çok sayıda veli, çocuklarını alıp, eve götürdü. Okul Müdürü Tümen Doğan asılsız bir ihbar yapıldığını, okuldan öğrenci kaçırılması gibi bir olay yaşanmadığını belirtti.

BİZE ULAŞIN