20 yıl sonra bir ilk yaşandı

Batman'ın Sason ilçesine bağlı Yücebağ beldesinde oluşturulan "yeşil hat" 20 yıl sonra kaldırıldı.

20 yıl önce işlenen cinayetten sonra oluşturulan "yeşil hattın" kaldırılmasının ardından, "Gazeteciler Yetişiyor, Batman Gelişiyor Projesi" çerçevesinde 25 gazeteci, ilk kez söz konusu yeri görüntüledi.

BELDEYE GÜNDÜZ BİLE GİRMEK TEHLİKELİYDİ

Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti Başkanı Arif Arslan, projenin Kalkınma Bakanlığının destek verdiği SODES projesi kapsamında yürütüldüğünü belirterek şunları söyledi: "Bir dönemler bırakın akşam saatlerinde, gündüz saatlerinde bile beldeye girmek tehlikeliydi.

Barış süreciyle yakalanan huzur ortamı sayesinde arkadaşlarımız o kadar rahat çalışıyor ki, geçmişte ki olayları hatırlarcasına bol bol fotoğraf çekiyorlar. Amacımız genç gazeteci arkadaşlarımıza kötü süreci ile yeni süreci bir araya getirip belgelemektir. Bu konuda cemiyet olarak güzel bir çalışmaya imza attığımıza inanıyoruz" dedi.

BARIŞ SÜRECİYLE BERABER DEĞİŞTİ

Beldenin vahşi doğasının fotoğrafçıların dikkatini çektiğini söyleyen eğitmen İrfan Tapan ise, ülkede devam eden barış süreci ile birlikte buraların halka açıldığını belirtti. Önceki dönemlerde beldeye girmenin cesaret istediğini anlatan Tapan, barış süreci ile birlikte bu güzel doğanın halka açıldığını kaydetti.

Belde de yaşanan kan davası yüzünden yeşil hat ile birlikte yıllar boyunca çatışmalı ortamda hayata tutunduklarını belirten belde sakinlerinden Ekrem İksen de, beldelerinde gazetecileri ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
BİZE ULAŞIN