'Ya cinayeti çöz ya o koltuktan kalk'

Kars Valisi Eyüp Tepe, Türkiye'yi sarsan cinayetin bir an önce çözülmesi için eşi Emine Tepe'den baskı gördü. Emine Tepe eşine telefon açarak "Cinayeti çözemezsen o koltukta oturma" dedi

Sadece Kars'ı değil tüm Türkiye'yi derinden sarsan vahşi cinayetin aydınlatılması sırasında güvenlik güçleri gece gündüz çalışırken, çalışmaların başındaki isim olan Kars Valisi Eyüp Tepe'ye bir 'baskı' da eşi Emine Tepe'den geldi. İşi nedeniyle Ankara'da bulunan Emine Tepe, kendisini de sarsan vahşetin bir an önce aydınlatılmasını o kadar çok istiyordu ki "Sayın Valim cinayeti çözemezsen oturma o koltukta" diye telefon açtı. Türkiye, Kars'ta vahşice öldürülen 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısının bulunma sürecinde adeta nefesini tutmuş, Kars'taki vahim olayı konuşur hale gelmişti. Karslılar, katil zanlısının bir an önce yakalanmasını istiyordu. Öyle ki, kent halkı isyan noktasında sokaklara dökülmüştü. Kars Valisi Eyüp Tepe, bir yandan halkı sağ duyuya davet ederek sakinleştirmeye çalışırken, diğer yandan soruşturmanın başında uykusuz gecelerle operasyonu yönetiyordu. Masa başı bürokrat tiplerinin aksine halkın içinde halkın acıların yanında yer alan Vali Tepe, henüz zanlı yakalanmadan SABAH'a yaptığı açıklamada, "Benim de 3 çocuğum var. En az Mert'in babası kadar içim yanıyor. Katil zanlısını en yakın zamanda bulacağız" diye konuşuyordu.

'BU HALKIN DA TEPKİSİ'
Operasyonu yöneten Vali Tepe'ye en yoğun baskılardan birini de hayat arkadaşı Emine Tepe yaşatıyordu. Eczacı olan Emine Tepe, Kars'ın vahşi cinayetle sarsıldığı günlerde eşinden uzakta Ankara'da olayları yakından takip ediyordu. Kalbi Kars'ta atıyor, eşine her konuda destek veriyordu. Bir çocuğun vahşice öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü kalbinde yaşarken, kendinin de bir anne olduğunu unutmadan katil zanlısının tıpkı Karslılar gibi bir an önce yakalanmasını istiyordu. Hatta eşiyle yaptığı bir telefon konuşmasında kendisine -belki de ilk kez işine karışarak-, "Sayın Valim, cinayeti çözemezsen oturma o koltukta" dedi. Eşine söz verip telefonu kapatan Vali Tepe, konuşmaya tanık olan SABAH muhabirlerine, "Makamlar gelip geçici, biz ailemizle birlikteyiz. Eşimin verdiği tepki halkın verdiği tepki kadar doğal. Biz de etten, kemikten insanız. Babayız, anneyiz. Ben Mert'in katil zanlısını bulacağım diye uyku uyumazken, eşim de benimle uyumuyor" dedi.

'VİCDAN BORCUMUZDU'
Zanlı yakalandıktan sonra yeniden ziyaret ettiğimiz Vali Tepe, "Beraber aynı yoldan geçiyoruz. Aynı vicdanı taşıyoruz. Siz de eşimle konuşmamda gün böyle bir olaya tanıklık ettiniz. Ve polis arkadaşlarımızın hummalı çalışması sonucu katil zanlısı Aykut Balk'ı yakalayıp, cezaevine koyduk. Karslılara bu boynumuzun borcuydu. Bulunduğumuz koltuk bunun için var. Karslılara da Mert'in babası Yolcu Aydın'a da, eşime de katil zanlısını yakalayarak, vicdan borcumuzu ödedik" dedi.
BİZE ULAŞIN