Gazeteci Ziya Nebioğlu vefat etti

Nebioğlu'nun cenazesi, yarın öğle vakti Zincirlikuyu Camisi'nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu önceki sayman üyelerinden Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Ziya Nebioğlu vefat etti.

Nebioğlu için yarın TGC binası önünde tören düzenlenecek. Ziya Nebioğlu'nun cenazesi, öğle vakti Zincirlikuyu Camisi'nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

TGC Yönetim Kurulu'nun, Nebioğlu'nun vefatı nedeniyle yayımladığı başsağlığı mesajında, "Değerli üyemiz Ziya Nebioğlu'nu sevgi ve saygıyla anarken ailesine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

NEBİOĞLU'NUN ÖZ GEÇMİŞİ

Eğirdir'de 1932 yılında doğan Nebioğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. Mesleğe 1953'te İş Dergisi'nde başlayan Nebioğlu, 1960'ta Cumhuriyet Gazetesi'ne girdi. Akşam ve Milliyet gazeteleri ile Devir dergisinde muhabir, yazı işleri müdür yardımcısı, yazı işleri müdürü, genel yayın danışmanı olarak görev yaptı.

Meslek kuruluşlarından çeşitli başarı ödülü sahibi olan Nebioğlu 1970-1982 yıllarında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak bulundu. Nebioğlu, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Gazete Yayınlama Tekniği", "Basın Ahlakı", "Haber Yazma Tekniği", "Uygulamalı Mizanpaj" ve "Mizanpaj'ın Temel Kuralları" konulu dersler verdi.

Ziya Nebioğlu, 2004 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'nün de sahibiydi.
BİZE ULAŞIN