'Adil yargılama hakkı ihlal edildi'

Yargıtay'ın uyuşturucu ticaretinden onadığı 6 yıl 3 aylık hapse itiraz eden şarkıcı Deniz Seki'nin avukatı "Bu yargılamada daha sonradan kapatılan bir mahkemece hüküm verilmiştir" dedi

Uyuşturucu ticareti yapmak suçundan aldığı 6 yıl 3 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan şarkıcı Deniz Seki, avukatı aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Yargılamayı yapan eski özel yetkili mahkemenin kapatıldığını vurgulayan Seki'nin avukatı, ek bir madde ile bu mahkemenin verdiği kararların geçerliliğinin sağlanmasının anayasanın eşitlik, hukuk devleti ve adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini ileri sürdü. Seki'nin avukatı Naim Karakaya, yaptığı yazılı açıklamada özetle şu noktalara dikkat çekti:
Yargılamada gerçeklerin ortaya çıkarılması için tüm delil toplama talepleri reddedildi. Dinlenmesini istediğimiz tanıklar dinlenmedi.
Somut hiçbir delil yok. Mahkemenin kararına dayanak olan tek delil, telefon görüşme kayıtları. Bunlar kanuna aykırı olarak elde edildi.
Hüküm, kapatılan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verildi. Mahkeme kapatılmasına rağmen, kanuna eklenen bir madde ile verdiği kararlar geçerli. Bu, Anayasa'nın eşitlik, hukuk devleti ve adil yargılanma hakkını ihlal ediyor ve bu yönüyle Anayasa'ya aykırı.
Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile korunan adil yargılama hakkı ihlal edildi.
Seki hukuken uyuşturucu kullanıcısı olarak değerlendirilmesi gerekirken, hiçbir makul gerekçe olmamasına rağmen uyuşturucu satıcısı olarak nitelendi.
Karar, yeniden yargılama için ilgili mahkemeye gönderilsin.
Bu başvuru, adil bir yargılama yapılabilmesi için... Hak ihlali kararı verileceğine ve yeniden yargılamayla adaletin yerini bulacağına inancımız tam.
BİZE ULAŞIN