Irmağa giren yunus, ekipleri seferber etti

Bartın Irmağı'na giren 3 metre boyundaki yunus, tatlı suda telef olma ihtimaline karşı ekipler tarafından denize ulaşması sağlandı.

Bartın Irmağı'na giren 3 metre boyundaki yunus, tatlı suda telef olma ihtimaline karşı ekipler tarafından denize ulaşması sağlanarak kurtarıldı. Gazhane Parkı bölgesinde yürüyen vatandaşlar, ırmaktaki yunusu fark etti.

Limanın bulunduğu boğaz mevkisinden yaklaşık 10 kilometrelik ırmak yatağı boyunca avlanmak amacıyla ilerleyen yunusun tatlı suda telef olacağı ihtimali üzerine vatandaşlar, durumu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Amasra Sahil Güvenlik Grup Komutanlığına bildirdi.

Ekiplerin durum değerlendirmesinin ardından yunusun denize ulaşımını sağlamak için bot yardımıyla çalışma başlatıldı.

Botla ırmakta ilerleyen AFAD ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 3 metre boyundaki yunusu küreklerle boğaz mevkisine kadar kovalayarak denize ulaşmasını sağladı.

Bartın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Hatice Şenol Dağlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ırmakta yunusu görmelerinin ardından ilgili tüm kurum ve kuruluşları bilgilendirdiklerini söyledi.

Yunusun küçük balıkları yiyerek beslenmek amacıyla tatlı suya girmiş olabileceğini ifade eden Dağlıoğlu, "Yunus, yaklaşık 4 saattir aynı bölgede yüzüyor. Denize gitmek için yolunu bulamadığını düşünüyoruz ama tatlı suda uzun süre kalamaz ve telef olur. Onun için mutlaka bir şekilde deniz ile buluşturulmalıydı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN