Oğlunu öldüren genci ipten aldı

İran'da, 7 yıl önce bıçaklanarak öldürülen Abdullah Hüseyinzade'nin annesi oğlunun katilini idam sehpasında affetti ve onu tek bir tokatla cezalandırdı

İran'ın Mazandaran eyaletine bağlı Royan kasabasında 7 yıl önce 18 yaşındaki Abdullah Hüseyinzade'yi bıçaklayarak öldürmekten hüküm giyen Bilal, şeriat kanunlarındaki kısas uygulaması uyarınca idam cezasına çarptırıldı. Cezanın infazı için her iki tarafın aileleri de bir araya getirildi. İnfaz edilmek üzere idam sehpasına çıkarılan Bilal'in gözleri bağlandı ve boynuna ip geçirildi.

DİĞER OĞLU DA ÖLMÜŞ

Maktulün ailesinden birinin darağacındaki Bilal'in altındaki tabureyi çekmesi bekleniyordu ki Abdullah'ın annesi, gözyaşları içinde önce Bilal'e tokat attı sonra onu affettiğini söyledi. Baba Hüseyinzade ise Bilal'in boynundaki ipi çıkardı. İnfaz edilmek üzereyken son anda affedilen genç adamın annesi, oğlunu kurtaran kadına gözyaşları içinde sarıldı. Biri oğlunu kaybettiği için biri oğlu kurtulduğu için gözyaşlarıyla birbirlerine sarılan iki annenin bu hali yürekleri burktu. 11 yaşındaki küçük oğlunu da bir trafik kazasında kaybeden anne Hüseyinzade'nin bu davranışı dünya medyasında geniş yankı buldu. İran'ın yarı resmi haber ajansı ISNA'ya konuşan Abdullah'ın babası, karısının fikrini değiştirmesine üç gün önce gördüğü bir rüyanın neden olduğunu söyledi.

'İNTİKAMA GEREK YOK'
Baba Hüseyinzade, "Karım rüyasında oğlumuzu görmüş. Annesine iyi bir yerde olduğunu ve intikam alınmasına gerek olmadığını söylemiş" dedi. Bu olayın üzerinde aile idam gününe kadar düşünmeye karar vermiş. Hüseyinzade ailesi geçtiğimiz aylarda, mahkemenin Bilal'in idamı için verdiği tarihin İran'da yeni yılın kutlandığı Nevruz'a denk gelmesi üzerine idamın ertelenmesini talep etmişti.

CEZASI NE OLACAK?
Bilal'a şimdi ne ceza verileceği ise henüz bilinmiyor. İran kanunlarına göre aile yalnız idam kararı konusunda söz sahibi, ancak hapis cezalarına karışamıyor.
BİZE ULAŞIN