Dayakçı koca dehşeti

Biga'da eşine şiddet uygulayan Yakup Atik, kendisini ikna etmek isteyen Astsubay İlhan Yıldız'ı şehit etti. Kaçan saldırganı arayan Astsubay Ömer Yanar da onun kurbanı oldu. Sonra saldırgan da öldürüldü

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Sarnıç köyünde gasp ve soygun suçlarından sabıkalı olan ve 10 yıl önce cezaevinden çıkan Yakup Atik (46), bir çocuk annesi eşi Hatice Atik'e (40) sık sık şiddet uyguluyordu. Akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen ve köylülerle de problemler yaşayan Yakup Atik, önceki gün akşam saatlerinde Hatice Atik'ten, kadının adına ruhsatlı silahını kendisine vermesini istedi. İsteğinin reddedilmesi üzerine başlayan tartışmanın ardından eşini yine dövmeye başlayan Yakup Atik, "Tüm köyü öldüreceğim" diyerek köylüleri de tehdit etti. Köylülerin ihbarıyla Biga Jandarma Bölük Komutanlığı'nda görevli Astsubay Başçavuş İlhan Yıldız (51) 4 askerle saat 18.00 sıralarında köye gitti. Astsubay Yıldız, daha önceki kavgaları nedeniyle de tanıdığı, hatta karakolda yemek dahi ısmarladığı Yakup Atik'i ikna edip çifti barıştırmak istedi. Yakup Atik'in karşılığı ise pompalı tüfekle oldu. Astsubay Yıldız, başına ve vücuduna isabet eden kurşunlarla olay yerinde ölürken saldırgan ise ormanlık alana kaçtı. Olayın duyulması üzerine aynı karakolda görev yapan Astsubay Başçavuş Ömer Yanar (41), askerlerle saldırganı aramaya başladı. Saat 03.00 sıralarında köye geri dönen Yakup Atik, bu kez bir eve ateş etti. Silah sesini duyan jandarmalar da bölgeye gitti. Karanlıkta pusu kuran Atik, Astsubay Yanar'ı da göğsünden vurarak öldürdü. Ardından köyün kenarındaki boş bir evin çatısının altına saklandı.

ÖZEL HAREKÂT GÖNDERİLDİ
Dün sabah Çanakkale'den köye polis özel harekât timleri gönderildi. Saat 11.30 sıralarında bir köpek, saldırganı bulunduğu yerde fark edince havlamaya başladı. Evi saran özel tim, "teslim ol" çağrısı yaptı. Ancak saldırgan ateşle karşılık verdi. Çıkan çatışmada Yakup Atik ölü olarak ele geçirildi. Eşi Hatice Atik ve çocuğu da ifadelerinin alınması için Biga Jandarma Komutanlığı'na götürülürken ilçeye 28 kilometre mesafedeki 18 haneli köyde de büyük şok yaşanıyor. İki şehit asker ve katil zanlısının cenazeleri ise otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. İki astsubayın ölümü ise ailelerini ve arkadaşlarını gözyaşlarına boğdu. Evli ve 4 çocuk babası İlhan Yıldız'ın Kars'ın Sarıkamış ilçesinde oturan ailesi, acı haberi alınca yıkıldı. Yeni mahalledeki eve Türk bayrağı asılırken, sokağa da taziye çadırı kuruldu. Şehidin kardeşi Turgut Yıldız, "Hiç ummadığımız anda şoke olduk. Emekliliği nasip olmadı" dedi. Evli ve 2 çocuk babası Ömer Yanar'ın Hatay'daki ailesi de acı haberle yıkıldı. Cenazeler, otopsilerin tamamlanmasının ardından Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından memleketlerine gönderildi. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar "Ailenin huzurunu ve güveni sağlamak isteyen arkadaşlarımızın peş peşe şehit edilmesi yüreğimizi yaraladı" dedi.
BİZE ULAŞIN