En kalabalık horon rekoru denemesi

Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen şenlikte 12 bin 115 kişi aynı anda horon oynadı.

Vali Kemal Cirit, kurumun önünde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, rekor denemesi için toplandıklarını söyledi.

"Bugün Artvin tarihe not düşecek. Kardeşliği, samimiyeti ve coşkuyu bizlerle paylaşacak" diyen Cirit, "Folkloruyla, kültürüyle, misafirperverliğiyle 'ben de varım' diyecek. Belki bu meydanlar binlerce insanı üstünde taşıdı ama bugün folkloru ve horonu taşıyacak. Bunun için katılan Artvinlilere teşekkürlerimi iletiyorum" ifadesini kullandı.

Artvin'in geleceğinin turizm ve eğitimde olduğuna dikkati çeken Cirit, "Artvin, el değmemiş coğrafyasıyla turizmde alternatifi olmayan bir şehirdir. Artvin, Karagölleri, dört mevsim güzellikleri, saklı cennetini, Artvinliler ve Türkiye ile paylaşmaktadır. Artvin, 3 milli parkıyla Antalya ile eş değerdir" şeklinde konuştu.

Cirit, rekor denemesinin tarihi bir an olduğunu kaydederek, horonla kenti Türkiye'ye tanıtacaklarını dile getirdi.

Acara Özerk Cumhuriyeti Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisi, izleyenlerin beğenisini kazandı.

REKOR DENEMESİ

Trafiğe kapatılan Cumhuriyet ve İnönü caddelerindeki rekor denemesine katılacak kişiler, sayılarak belirlenen alana alındı.

Vali Cirit'in de katıldığı rekor denemesinde, yüzlerce kişi 40 dakika boyunca yirmişer davul, zurna, akordeon ve 10 tulum eşliğinde horon oynadı.

Oyunun sonlandırılmasının ardından yapılan sayımda 12 bin 115 kişinin aynı anda horon teptiği belirlendi.

Rekorun tescillenmesi amacıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru için yeterli vakit olmadığı, gelecek yıl daha kapsamlı deneme yapılacağı öğrenildi.

Etkinlikte yöresel kıyafetler giyen mankenler de sokak defilesi yaptı.

Rekor denemesine Vali Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Adli Yargı ve Adalet Komisyon Başkanı Mutlu Çat, bazı daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra ilçe ve köylerden gelen binlerce vatandaş katıldı.
BİZE ULAŞIN