Nargile kafede masalar arasına 2 metre koşulu

Nargile kafeler mercek altına alınıyor. Nargileye konulan esansların zararı artırdığına işaret eden Sağlık Bakanlığı, nargile kafelerde masalar arasına 2 metre şartı getiriyor

Sağlık Bakanlığı, kapalı alanda sigara yasağının ardından sayıları hızla artan nargile kafelere de yeni düzenlemeler getiriyor. Nargile kafelerde masa mesafe uzaklığı bundan böyle en az 2 metre olacak. Nargile şişelerinin üzerinde de "Sağlığa zararlıdır" şeklinde fotoğraflı mesajlar yer alacak. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütünle mücadelede dünyanın en başarılı ülkesi seçilen Türkiye, yeni mücadele alanı olarak nargileyi seçti. Bakanlık Tütünle Mücadele Daire Başkanlığı, sigara lobisinin desteklediği nargile kafelerde tütün tüketiminin artması üzerine bu mekanları mercek altına aldı. Bakanlık, ilk adım olarak toplumu bilinçlendirmek amacıyla hazırladığı kamu spotları hazırladı.

TV'DE KAMU SPOTLU UYARI

Televizyonlarda yayımlanmaya başlayan 2014 yılı tütünle mücadele kamu spotlarında sigara yerine "nargile öldürür" mesajları yer alıyor. Halk arasında nargilenin sağlığa zararlı olmadığı, nikotin barındırmadığı gibi algıları kaldırmaya yönelik kamu spotlarında "Ucunda ölüm var" mesajı veriliyor. Bakanlık, nargile kafelere ilişkin de yeni fiziki yaptırımlar getiriyor. Üniversitelerin halk sağlığı merkezlerinde yapılan araştırmalarda, açık havada nargile dumanının sigara dumanından daha tehlikeli olduğu tespit edildi. Nargilenin tadını ve kokusunu cazip hale getirmek için içine katılan meyve ve çeşitli koku esanslarının dumanı yoğunlaştırarak ortamda uzun süre kalmasına neden olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle bir nargile kafede açık havada oturan bir kişi nargile ya da sigara içmemesine rağmen yoğun oranda dumana ve nikotine maruz kalıyor. Aynı şekilde sigara ve nargile içenlerin de etkilenme oranı daha yüksek oluyor. Araştırmaların ardından Tütünle Mücadele Bilim Kurulu, nargile kafelere yeni fiziki zorunluluklar getirdi. Nargile kafelerde özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde masa mesafelerinin 30-40 santimetreye kadar düştüğü tespit edildi. Yan masada nargile içen birinin dumanı, en az içen kadar içmeyeni de etkilediği için masa mesafelerinin 2 metreye çıkarılması planlanıyor.

TAVAN EN AZ 6 METRE YÜKSEKTE OLACAK
Kapalı mekânda sigara yasağının ardından bir çok işletmenin bahçelere açılır- kapanır tavan yapması ile ilgili olarak da Bakanlık yeni düzenleme getirecek. Dumanlı mamul içilen mekânlarda açılır kapanır tavanın yüksekliğinin en az 6 metre olması gerekecek. Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Ömer Tontuş, Türkiye'nin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütünle en başarılı mücadele eden ülke ödüllerini almasının ardından bu yıl tütünle mücadele eden ülkelere ödül vereceğini söyledi. Prof. Tontuş, 31 Mayıs Dünya Tütünsüzlük Günü'nde, tütünle mücadelede lider ülke olarak Türkiye'nin dünyada tütünle mücadele eden ülkelere teşvik amaçlı ödüller vereceğini bildirdi.
BİZE ULAŞIN