Çocuk gelinin gerçek yaşı damadı kurtardı

Nüfusta 13 yaşında görünen kızın evlendirilmesiyle ilgili açılan dava, gelinin gerçek yaşının 15'ten büyük olduğuna dair raporla düştü. Damat 25 yıl hapisten kurtuldu

Adana'da berber çıraklığı yapan Yusuf Ç., 3 yıl önce Ebru G.'yi, kızın da rızasıyla kaçırdı. Yusuf Ç.'nin birliktelik yaşadığı küçük kız, durumu ailesine anlatarak evlenmek istediklerini söyledi. Ancak nüfus kayıtlarına göre damat 16, gelin 13 yaşında göründüğü için, aileler çocuklarını dini nikâhla evlendirdi. 3.5 aylık hamile olan küçük kız sağlık merkezine götürülünce "yaşı küçük gebelik" ortaya çıktı. Sağlık görevlilerinin ihbarıyla polis tarafından gözaltına alınan Yusuf Ç., çıkarıldığı mahkemede düğün fotoğraflarını sununca, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, Yusuf Ç. ile her iki aileye, "çocuğa cinsel istismar" ve "hürriyetten yoksun bırakma" suçlamasıyla dava açtı.

'BİRBİRİMİZİ SEVİYORUZ'
Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan küçük kızın annesi anne ve babası ile damadın annesi suçlamaları kabul etmedi. Ebru G. birbirlerini sevdikleri için kaçıp gayri resmi olarak evlendiklerini, yaşının nüfus kayıtlarında küçük göründüğünü ve suç tarihinde de 15 yaşından büyük olduğunu öne sürerek, bu nedenle şikâyetçi olmadığını söyledi. Tutuksuz olarak yargılanan ancak 25 yıla kadar hapsi istenen damat Yusuf Ç. de eşini kendi rızasıyla kaçırdığını ve daha sonra ailelerin barıştığını anlatarak, "Düğün yaparak gayri resmi olarak evlendik. Ebru bana yaşının büyük olduğunu söylemişti. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi. Bunun üzerine mahkeme, Ebru G.'nin kemik yaşının tespitine karar verdi.

İKİ DAVADAN BERAAT KARARI ÇIKTI
Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan incelemede, küçük kızın olay tarihinde 15 yaşında olduğu tespit edildi. Bunun üzerine mahkeme, Ebru G.'nin 1996 doğumlu olduğuna karar verdi. Ardından, sanık damat hakkındaki "cinsel istismar" davasını şikayetçi olmadığı için düşüren mahkeme, "hürriyetten yoksun kılma" suçundan da suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatına karar verdi. Suça iştirakten yargılanan çocukların aileleri hakkındaki dava da düşürüldü.
BİZE ULAŞIN