Davacı gelmezse dosya kapanır!

Müzisyen Ogün Sanlısoy 4 yıl önce bir şarkısını izinsiz olarak reklam cıngılında kullandığını iddia ettiği şarkıcı Nil Karaibrahimgil'e tazminat davası açtı. Ancak ne Sanlısoy ne de vekili duruşmalara katılmayınca hâkim dosyayı kapattı

Müzisyen Ogün Sanlısoy "Avunmak Zor" isimli şarkısını izinsiz olarak reklam cıngılı olarak kullandığı iddiasıyla şarkıcı Nil Karaibrahimgil hakkında açtığı davayı takip etmeyince hâkim davayı işlemden kaldırdı. Duruşma, İstanbul 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde geçen gün görüldü. Duruşmaya, Karaibrahimgil'in avukatı ile davalı GSM şirketi avukatları katıldı, davacı Sanlısoy ve vekili gelmedi.

LEHTE KANATE YOK
Duruşmada 3 kişilik heyet tarafından hazırlanan bilirkişi raporunun mahkemeye geldiği belirtildi. Rapora göre; dava konusu uyuşmazlık bakımından izinsiz işleme ve intihalin varlığına rastlanmadı. Bu konuda davacı lehine bir tazminat alacağı doğmadığı kanaatine varıldı. Mahkeme, yapılan yoklamada davacı tarafın duruşma salonunda hazır bulunmadığının anlaşıldığını ve UYAP üzerinden yapılan yoklamada herhangi bir mazeret bildiriminin bulunmadığını ifade etti. Mahkeme, taraflarca takip edilmeyen dava dosyasının yenileninceye kadar işlemden kaldırılmasına karar verdi. Sanlısoy, 2010'da bestelediği "Avunmak Zor" isimli şarkısını izinsiz olarak reklam cıngılı şeklinde kullandığı iddiasıyla Karaibrahimgil hakkında dava açmış, Karaibrahimgil'den 100 bin lirası manevi, bin lirası maddi olmak üzere toplam 101 bin lira tazminat istemişti.

YALNIZCA BİR NOTA EKLENDİĞİ SÖYLENMİŞTİ
Dava dilekçesinde, ''Eser ile reklam müziğinin tüm notalarının yalnızca bir değişik nota eklenerek 'Avunmak Zor' adlı eserle aynı olduğu iddia edilmişti.
BİZE ULAŞIN