'Hanım ağalığı değil, çoban hanım olmayı tercih ettim'

25 yıl yaşadığı İstanbul'u terk edip, memleketi Maraş'ın Topraklı köyüne dönen Perihan Demir, çobanlık yapıyor

'Hanım ağalığı değil, çoban hanım olmayı tercih ettim'
Kahramanmaraş'ta yaşayan Mehmet ve Perihan Demir çifti yıllar önce geçim sıkıntısı yüzünden İstanbul'a göç etti. Önce işportacılık yapan çift daha sonra hazır giyim atölyelerinden aldıkları ihraç fazlası kıyafetleri Mahmutpaşa'da satmaya başladı. Beş yıl sonra hazır giyim atölyesi kuran çift, üretim yaparak satışa devam etti. Ardından işlerini daha da büyüten çift, bu kez daha büyük bir konfeksiyon atölyesi kurdu. Ancak gittikleri ilk günden itibaren "Bir gün köylerine dönme" hayaliyle yaşıyorlardı.

BELİNDE TÜFEĞİYLE...

Sonunda 2010'da İstanbul'daki ev ve işyerini satan çift, baba ocağı Elbistan Topaklı köyüne döndü. Burada 2 bin 500 metrekarelik bir ahır yaptıran çift, 200 koyunla başladıkları besiciliğe, bugün 800 koyunla devam ediyor. Sabah erkenden belinde tüfeği, elinde değneği ve yanında kangal köpeği Çirkin'le koyunlarını alıp, dağlara çıkan Perihan Demir, güneşin batışıyla çiftliğe dönüyor.

'DAĞLARDA MUTLUYUM'
Biri üniversiteli 2 çocuk annesi 42 yaşındaki Perihan Demir, "İstanbul'da 25 yıl, her türlü acı ve zorluğu da, sefayı da yaşadım. Ama ağlayarak ayrıldığımız köyümüzün sevgisi içimizden hiç çıkmadı. Bu dağlarda ise çok mutluyum. İstesem 'hanım ağa' olurdum ama ben 'çoban hanım' oldum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN