Cinayetler muhbirlik hesaplaşması mı?

Peş peşe işlenen mafya cinayetlerinde, iş ortaklarını muhbirlikle suçlayan Hollanda'da tutuklu uyuşturucu baronu Dino Soerel'in rolü araştırılıyor. Türkiye'den özel ekip Hollanda'ya gidiyor

Cinayetler muhbirlik hesaplaşması mı?
İstanbul'da son dönemde peş peşe yaşanan silahlı saldırıların altından Hollanda'daki uyuşturucu mafyası çıktı. Hollanda'da yılda 1 milyar 250 milyon Euro'luk uyuşturucu piyasasındaki mal paylaşımı, para kaçırma ve mal yakalatma temelinde başlayan iç hesaplaşmaların infazlara dönüştüğü ihtimali üzerinde duruluyor. Hollanda'da tutuklu bulunan "Komiser" lakaplı uyuşturucu baronu Dino Soerel'in son yıllarda Yunanistan'da 2 ton ve Türkiye girişlerinde TIR'larda 500 kilogramın üstünde eroin yakalanması üzerine, birlikte çalıştığı kişileri muhbirlikle suçladığı ve ölüm listesine aldığı değerlendiriliyor.

GÜZERGÂH KUZEYE KAYDI

Türkiye'deki yakalamalar üzerine Hollandalı uyuşturucu baronlarının güzergâh değişikliğine giderek, Kuzey hattında İran- Ermenistan-Gürcistan ve Rusya üzerinden deniz yoluyla Avrupa'ya uyuşturucuyu sevk etmek zorunda kaldıkları ortaya çıktı. Güzergâh değişikliğine yol açan bu gelişme üzerine Soerel'in önce Naci Şerifi Zindaşti'nin aracını taratıp kızı ve yeğeninin ölümüne yol açtığı, ardından Türkiye'ye kaçan Ali Ekber Akgün ve İspanya'daki arkadaşı "Scarface" lakaplı Samir Bouyakhrichan'ı öldürttüğü iddia edildi. İstanbul'daki infazların yanı sıra 31 Aralık gecesi uyuşturucu satıcılarından Türk kökenli Amsterdam doğumlu Okan Fidan'ın da (44) aynı şekilde Amsterdam'daki evinin önünde aracında kurşunlanarak öldürüldüğü ortaya çıktı. Hollanda'daki uyuşturucu hesaplaşması zincirinde öldürülen bu isimlerin yanı sıra Vedat Şahin ve korumasının öldürülmesi olayında henüz somut bir bağlantı kurulamadığı, saldırının ayrı bir soruşturma olarak devam ettiği belirtildi.

DELİL HAVUZU OLUŞTURULACAK

Art arda yaşanan bu infazlar üzerine KOM Daire Başkanlığı desteğinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi'nde görevli deneyimli cinayet dedektiflerinden özel bir ekip oluşturuldu. İstanbul'daki olaylarda toplanan deliller ışığında özel ekibin Hollanda'ya gideceği ve buradaki Hollandalı güvenlik birimleriyle ortak soruşturma yürüteceği belirtildi. Türkiye, İspanya ve Hollanda'da yaşanan infazlar için ortak bir delil havuzu oluşturulacağı ve cinayetlerin üzerindeki sır perdesinin bir an önce aydınlatılacağı kaydedildi.
BİZE ULAŞIN