Ünlü oyuncunun oğluna 12 yıl hapis istemi

Ünlü oyuncunun oğluna 12 yıl hapis istemi

25 ülkede faaliyet gösteren ve merkezi Hollanda’da bulunan uluslararası bir firmaya Türkiye’ye GDO'lu ürün sattığı gerekçesiyle dava açıldı.

  • Yaşam
  • Cuma 09.01.2015 08:27
Şirketin Türkiye Genel Müdürü, oyuncu Erdal Özyağcılar'ın oğlu Seyfettin Emrah Özyağcılar hakkında ''Biyogüvenlik Kanunu'na muhalefet etmek'' suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

NUMUNE ALINDI

Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kontrol görevlileri 13 Haziran 2012 tarihinde, Konya'da faaliyet gösteren firmalara denetim yaparken, İhsan Küçükemek Gıda Sanayi unvanlı firmanın ''Sopro-TB-200'' markalı soya unu ürününden numune aldı. Yaptırılan analizler sonucu soya ununun 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu'na aykırı olarak GDO içerdiği tespit edildi.

SORUŞTURMA 6 AY SÜRDÜ


Ürünün menşeini araştıran yetkililer, 25 ülkede faaliyet gösteren üretici firma olan Barentz Group ismine ulaştı. Merkezi Hollanda'da bulunan bu şirketin Türkiye temsilciliği ise İstanbul Bakırköy'de bulundu. Yaklaşık 6 ay süren soruşturmanın ardından Bakırköy'de Seyfettin Emrah Özyağcılar hakkında dava açıldı.
BİZE ULAŞIN