"Üşüyorum, Yardım Edin" yardım tırları Şanlıurfa'da

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı öncülüğünde Suriyeli sığınmacılar için başlatılan "Üşüyorum, Yardım Edin" kampanyası yardımlarını taşıyan tırlardan 20'si Şanlıurfa'ya ulaştı.

Üşüyorum, Yardım Edin yardım tırları Şanlıurfa'da
AK Parti İstanbul İl Başkanlığı öncülüğünde Suriyeli sığınmacılar için başlatılan "Üşüyorum, Yardım Edin" kampanyası kapsamında temin edilen yardımları taşıyan tırlardan 20'si Şanlıurfa'ya ulaştı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Şube Müdürü Murat Müjdeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının, "Kış soğuktur üşütür İstanbul'un kardeşliği ısıtır" sloganıyla gönderdiği tırlardan bazısının kente ulaştığını söyledi.

Diğer tırların da en kısa sürede şehre geleceğini belirten Müjdeci, yardımlar için büyük bir lojistik merkez kurduklarını ve çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Yardımların kent içinde dağıtılması için 40 aracın kiralandığını ve tüm sığınmacılara ulaşmayı amaçladıklarını anlatan Müjdeci, "Şehrimizdeki 500 bin misafire ulaşıp yardımları teslim edeceğiz. Onlara Kürt, Arap ve Türk arasında bir ayrım olmadığı hissettireceğiz. Misafirleri kardeşlik şuuruyla soğuk kış gününde ısıtmaya çalışacağız" dedi.

Müjdeci, gönderilen mobil fırının günde 20 bin ekmek üretim kapasitesine sahip olduğunu aktardı.

"Üşüyorum, Yardım Edin" kampanyasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yanı sıra 25 ilçe belediyesi ve vatandaşlar da destek veriyor.

Kampanyayla ilgili detaylı bilgiye "www.yardimkonvoyu.com" isimli internet adresinden erişilebiliyor.

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile bazı belediye başkanlarının yarın Şanlıurfa'ya gelmesi bekleniyor.

Babuşçu: Kış sonuna kadar herkese ulaşma amacındayız

AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Suriyeli mülteciler için başlatılan "Üşüyorum, Yardım Edin" kampanyasına ilişkin, "Kardeşlerimizin 105 bini kamplarda yaşarken kent genelinde sayıları 500 bini buluyor. Kış sonuna kadar herkese bir şekilde ulaşma amacındayız" dedi.

AA muhabirine kampanya hakkında bilgi veren Babuşcu, Suriyelileri muhacir olarak gördüklerini söyledi. Babuşcu, Türkiye halkının ensar gibi davrandığını anlatarak, kampanya sayesinde yardımları kitlesel hale getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

İstanbul'daki tüm AK Partili belediye ve ilçe teşkilatlarının kampanyaya destek verdiğine vurgu yapan Babuşcu, "Kampanyamız devam ediyor. 134 tırımız yola çıktı ama bu sayının 150'nin çok üstüne çıkacağını tahmin ediyoruz. Yardımların içinde bazı ihtiyaç maddelerinin olmasına özen gösterdik. Konvoyumuzda, 123 bin battaniye, 17 bin soba ve elektrikli ısıtıcı, 297 bin adet ve 2 bin 500 koli kışlık giysi, 50 bin çift ayakkabı, 180 bin hijyen malzemesi, 377 bin 500 çocuk bezi var. Özellikle kamplarda yaşayanların üçte ikisinin çocuk olduğunu düşündüğümüzde bu çok önemli. Yine konvoyda 9 bin oyuncak, 200 ton gıda ve ayrıca 26 bin kolilenmiş gıda paketi yer alıyor" diye konuştu.

Giyim mağazası ve fırın açılacak


Babuşcu, yardımların devam ettiğine vurgu yaparak, konvoyun önemli bir kısmının Şanlıurfa'ya ulaştığını anlattı. Kentte 4 bin metrekarelik bir lojistik merkezi kurduklarını dile getiren Babuşcu, şöyle devam etti:

"Biz de belediye ve ilçe teşkilatı başkanlarımızla yarın orada olacağız. İlk dağıtımı yapacağız. Şanlıurfa'da bu lojistik merkezine ilave olarak mağaza haline getirilen bir noktaya ihtiyaç sahibi insanlar getirilecek ve giyim ihtiyaçları karşılanacak. Arzumuz; kış boyunca bunu kesintisiz olarak sürdürmek. Lojistik merkezinde ayrıca bir alanı fırın haline getirdik. Fırında günde 20 bin ekmek çıkarılacak. Bu ekmek, Suriyeli kardeşlerimizin tercih ettiği lavaş türünde olacak."

AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, yardım yapanlara özellikle İstanbullulara teşekkür ederek, "Bu yardımlar Şanlıurfa'daki Suriyeli kardeşlerimizin tamamına ulaşmak istiyoruz. Kardeşlerimizin 105 bini kamplarda yaşarken kent genelinde sayıları 500 bini buluyor. Kış sonuna kadar herkese bir şekilde ulaşma amacındayız" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN