Uşak'ta 61 yılın rekoru

Sıcaklık düşüşleri rekor ölçümleri getiriyor. Termometre Uşak'ta -20'yi gösterdi. Tokat -28 ile Türkiye'nin en soğuk yeri oldu

Uşak'ta 61 yılın rekoru
Hava sıcaklığın mevsim normallerinin 12 derece altında seyrettiği Denizli'de, kent merkezindeki sıcaklık son 51 yılın en düşüğü olarak sıfırın altında 10.5 derece ölçüldü. İlçelerde ise gece ölçülen en düşük değer Çardak'ta sıfırın altında 24.9 olarak tespit edildi. Uşak'ta dün gece son 61 yılın en soğuk gecesini yaşandı, sıcaklık kent merkezinde sıfırın altında 20.1 dereceye düştü. Muğla'nın Menteşe ilçesi önceki gece -8 dereceyle son 42 yılın en soğuk gecesini geçirdi. İzmir'deki Bozdağ ve Gölcük yaylarındaki kar kalınlığı yarım metreye ulaştı. Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 18 dereceyle Erzincan'da ölçüldü. Ardahan -16, Kars -15, Erzurum'da -13, Bitlis ve Ağrı -12, Van, Hakkari ve Muş -8, Iğdır -4'ü gördü. . Tokat'ın Artuklu ilçesinde -28, Samsun'un Havza ilçesinde -26, , Çorum'da -22, Kayseri'de -21, Gümüşhane'de -21,Yozgat ve Nevşehir'de -19, , Kastamonu ve Kütahya'da -17, , Sivas ve Tokat'ta -15 ölçüldü. Rize'de kar kalınlığı şehir merkezinde yarım, yüksek kesimlerde 2 metreye ulaştı.

GÖLLER, ÇAYLAR, NEHİRLER BİLE DONDU
Güneydoğu'da kar yağışı önceki akşam başladı. Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Şırnak, Bingöl ve Muş'ta tipi şeklinde kar yağdı. Diyarbakır'da yılın ilk karı kent merkezinde 20 santimetreye, kırsalda ise yarım metreye ulaştı. Hava sıcaklığının eksi 5 dereceye kadar düştüğü bölgede kar ve buzlanma nedeniyle birçok kaza yaşanırken, zaman zaman kapanan Bitlis-Diyarbakır karayolunda ulaşım güçlükle sağlandı. Diyarbakır-Siverek arasında bulunan Karacadağ Kayak Merkezi de sezonu açtı. Batman'd a da kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Van'da önceki gün başlayan kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi. Kar kalınlığının merkezde 20 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1 metreyi bulduğu kentte, 60 öğrenci saatlerce okulda mahsur kaldı.

MAHSUR KALANLARI KURTARMA YARIŞI
Karlı havada dağda ve yaylada kaybolanlar, hastalar, hamileler, yaşlılar için sağlık ve kurtarma ekipleri 24 saat mücadele veriyor
Artvin Borçka'nın Camili köyünde apandist hastası muhtar Altan Gülbin (36), yol kapalı olduğu için önce sedyeyle sınırdaki karakola, buradan da Gürcistan'a geçirilerek ambulansla Sınır kapısından geçirilip Hopa Devlet Hastanesine götürüldü.
Kayseri Pınarbaşı'nda tipi nedeniyle kaybolan 11 işçi, 4 saatlik çalışmayla kurtarıldı.
CHP Tunceli İl Başkanı Hüseyin Zeytin, önceki gün merkeze bağlı Sin köyüne gitmek için kentten ayrıldıktan sonra kayboldu. Zeytin'in köye ulaştığı ancak mahsur kaldığı belirlendi.
Aydın Karıncalıdağ'da 120 küçük ve 8 küçükbaş hayvanla mahsur kalan çoban Hasan Doğan ile beraberindeki Gülfidan Doğan ve Zehra Özer, ekipler tarafından yol açılarak kurtarıldı.
Kastamonu-Abana karayolunda aracı kara saplandığı için mahsur kalan Bilal Şahin ve arkadaşı Hidayet Tekin, 4 saat sonra kurtarıldı.
Bursa Gemlik'te kardan yolları kapanan köyde rahatsızlanan kalp hastası Candaş Demir (51), 4 saatte kızak sedyeyle hastaneye yetiştirildi.
Kocaeli'nde, kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı Yuvacık'taki bir tesiste mahsur kalan güvenlik görevlisi Hasan Özçelik, 4 saat süren bir çalışmayla yollar açılarak kurtarıldı.
Muş'ta yoğun kar yağışı nedeniyle kardan yolu kapanan Yukarıyongalı köyünde böbrek hastası Erez Çamtosun (60), kar ambulansı ile kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.
Bitlis'in Hizan ilçesinde yolu kapanan köyde kalp krizi geçiren Abdulmenaf Yılmaz(63), payetli ambulansla 8 saatte hastaneye yetiştirildi.
Rize'nin Fındıklı ilçesinin Saat köyünde mahsur kalan ve sancıları tutan hamile Sibel Civelek (25), 3 saatlik çalışmayla kurtarıldı.

KAZALAR ve SOBADAN ÖLÜM

Bursa'da kayganlaşan yolda kontrolden çıkan tekstilci Sami Bilge'nin (59) kullandığı lüks otomobilin çarptığı 48 yaşındaki Hasan Karayılan yaşamını yitirdi. Bingöl'de minibüs,buzlanmadan dolayı takla atarak şarampole yuvarlandı. Kazada, yolculardan Celal Tasalı hayatını kaybederken 12 kişi de yaralandı. Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde demircilik yapan İbrahim Deniz (62), sobadan sızan gazdan zehirlenerek öldü.

Madenden çıktılar, yol kapanmış...

Kastamonu İnebolu'da çekilen üstteki fotoğrafta maden ocağında mesailerini bitirdikten sonra yaşadıkları köyün yolunun kar nedeniyle kapandığını öğrenen 5 madenci görülüyor. madenciler iki gündür gidemedikleri evlerine 3 saatlik yürüyüşle ulaşabildi. Sivas'ta 555, Elazığ'da 222, Rize'de 351, Tunceli'de 270 köy yolu hala kapalı.

Hüseyin KAÇAR-Sinan AYDIN-Kenan GÜRBÜZ-Ali ALTUNTAŞ-Bülent ERTAŞ-Abbas ÇAKAR-Kasım ŞAHİN-Ali Faik ATAY-İhsan TUNÇOĞLU-Selim ÇAKMAKÇI/ SABAH
BİZE ULAŞIN