Bir saatte 50 kez duran kalp yeniden çalıştırıldı

Aydın'da, 75 yaşındaki kadının bir saatte 50 kez duran kalbi, doktorlar tarafından her seferinde yeniden çalıştırıldı. Mucize eseri hayata dönen kadına stent takıldı

Bir saatte 50 kez duran kalp yeniden çalıştırıldı
Aydın'da kalbinde ritim bozukluğu olan Ayşe Dursun'un 1 saat içinde kalbi tam 50 kez durdu. Doktorların müdahalesi ile her seferinde kalbi tekrar çalıştırılan kadın mucize eseri hayata döndü. Aydın'da yaşayan 75 yaşındaki Ayşe Dursun kalbinde ritim bozukluğu şikâyetiyle Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan tetkiklerin ardından Ayşe Dursun hemen yoğun bakıma alındı. Ayşe Dursun'un kalbi 1 saat içinde 50 kez durdu. Hastayı kalbi her durduğunda yeniden hayata döndürmeyi başaran Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör ve ekibi, daha sonra hastanın kalbine stent taktı.

RİTİM BOZUKLUĞU FIRTINASI...

Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, bu duruma "ritim bozukluğu fırtınası" adı verildiğini ve bu sebeple hastanın 1 saat içinde yaklaşık 50 defa kalbinin durduğunu belirterek, "Hastayı yaşam destek ünitesine bağlı olarak yoğun bakıma aldık. Yapılan anjiyografide kalbin sol ana damarının yüzde 99 oranında tıkandığı belirlendi. Rahatsızlığın tespitinden, damara stent yerleştirene kadar geçen sürede hastada birçok defa kalp durması ve ritim bozukluğuyla karşılaştık. Bunun sonucunda defibrilasyon işlemi denilen şok verme tedavisini uyguladık. Damarın açılması ve ilaç tedavisi ile ritim bozukluğunu kontrol altına aldık" dedi. Ayşe Dursun'un yakınları, doktor Güngör'e teşekkür etti. Uyguladıkları tedavi ile hastanın hızla sağlığına kavuştuğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, kardiyoloji ekibi olarak tüm bölge hastalarına 24 saat hizmet verdiklerini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN