Samsun'da tekne faciası

Samsun'da tekne faciası

Samsun'un Bafra ilçesinde avlanmak için Gıcı Gölü'ne açılan avcıların içinde bulunduğu teknenin alabora olması sonucu ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü. 6 kişi oldukları tahmin edilen diğer avcıların kurtarılması için bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

  • AA
  • Yaşam
  • Pazar 11.01.2015 13:37
Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Göller mevkisi Ulugöl'de bir teknenin alabora olduğu olayda 2 kişinin cesedine ulaşıldı. Ölü sayısı 3'e çıkarken, kayıp olan 4 kişiyi arama çalışmasına şiddetli fırtına nedeniyle ara verildi.

Edinilen bilgiye göre, Ulugöl Balıkhanesi mevkisine dün akşam ağ seren 7 arkadaş, bu sabah ağı toplamak için tekne ile göle açıldı. Havanın rüzgarlı oluşması nedeniyle tekne alabora oldu.

Teknede bulunan ve yüzerek kenara çıkan Dursun Namlı (30), balıkçı barınağında bulunan bir araçla Bafra Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Namlı burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Teknede bulunan ve kaybolan Yunus Semiz(38), Mehmet Ali Semiz(27), Muharrem Türkmen(37), Niyazi Türkmen(30), Bilgin Namlı(15) ve Yunus Emre Erol'u(20) bulmak için çalışma başlatıldı. Yapılan aramalarda akraba olan Muharrem ve Niyazi Türkmen'in cesedine ulaşıldı. Cesetlerin kıyıya çıkarılması esnasında yakınları sinir krizleri geçirdi.

Diğer 4 kişiyi bulmak için yapılan arama çalışmalarına şiddetli fırtına nedeniyle ara verilmek zorunda kalındı.

Vali Şahin, kayıp kişilerin deniz polisi dalgıç ekiplerince gölde arandığını ancak bu kişilere sağ ulaşılması yönünde çok umutlu olmadıklarını kaydetti.

Öte yandan kaybolanlardan, Bafra Nafız Kurt Devlet Hastanesi'nde çalışan Yunus Semiz'in 16 saat önce Facebook'taki sayfasında "Ölüm güzel olmasaydı, Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ölmezdi" fotoğrafını paylaşıp, "Bence çok doğru" diye yazması dikkat çekti.

ARAMA ÇALIŞMALARINA ARA VERİLDİ

Gıcı Gölü'ne açılan ve fırtına nedeniyle alabora olan tekneden göle düşerek kaybolan 4 kişiyi arama çalışmalarına, olumsuz hava koşulları nedeniyle ara verildi.

Alabora olan tekneden göle düşen 7 kişiden birinin cesedini çevre sakinlerinin, 2 kişinin cesedini ise deniz polisi dalgıçlarının bulduğunu anımsatan yetkililer, kayıp 4 kişiyi arama çalışmalarına olumsuz hava koşulları nedeniyle ara verildiğini bildirdi.

Yetkililer, göl suyu sıcaklığının azaldığını, ekipler için bu durumun riskli olduğunu belirterek, kayıp Yunus Emre Erol (20), Yunus Semiz (38), Bilgin Namlı (15) ve Mehmet Ali Semiz'i (35) arama çalışmalarına yarın erkenden başlanacağını kaydetti.

Çalışmaları izleyen Sarıköy Mahallesi muhtarı ve balıkçı kooperatifi başkanı Haydar Aşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekneyle göle açılan 7 kişinin bölgeye dün akşam geldiğini vurgulayarak, "Ava gideceklerini söylediler. 'Gitmeyin, batarsınız' dedim ama ikna olmadılar. Sonra gitmişler. Sabah duyduk ki tekneleri batmış" dedi.

Haberi alır almaz hava şartları nedeniyle güçlükle olay yerine gittiklerini ifade eden Aşçı, "Alabora olan teknenin ucu gözüküyordu. Bir cesedi kıyıya çıkardık, gölde iki kişiyi daha gördük ancak onların cesedine ulaşamadık" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN