Meteoroloji'den son dakika haberleri

Meteoroloji yurdun büyük kısmını etkisini altına alan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle uyarılarda bulundu.

Meteoroloji'den son dakika haberleri
Meteoroloji, Türkiye'nin kuzeybatısında başlayan karla karışık yağmur ve kar halindeki yağışların etkisini artırarak akşam saatlerine kadar Trakya'da, öğle saatlerinden sonra Çanakkale'nin doğusu ile Eskişehir'in batısı arasındaki bölgede kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde görüleceğini belirterek, uyarıda bulundu.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Ülkemizin kuzeybatısında başlayan karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülen yağışların etkisini arttırarak akşam saatlerine kadar Trakya'da, öğle saatlerinden sonra ise Çanakkale'nin doğusu, Balıkesir, Kütahya, Bursa'nın güney ve doğusu, Bilecik, Bolu ile Eskişehir'in batısında yarın sabah saatlerine kadar kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde devam etmesi beklendiğinden başta ulaşım olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ İÇİN TIKALYIN

İDO VE BUDO SEFERLERİ İPTAL - TIKLAYIN

EGE'DE KUVVETLİ YAĞIŞ

İzmir, Aydın'ın kuzey, kıyı ilçeleri ile Çanakkale ve Balıkesir'in batı ilçelerinde "çok kuvvetli yağış" bekleniyor.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanağın etkili olduğu bölgede, akşam saatlerinden itibaren Çanakkale ve Balıkesir çevreleri ile Manisa'nın kuzeyinde karla karışık yağmur ve yoğun kar görülecek.

Yağışlar, bölge genelinde kuvvetli, Çanakkale il geneli, Aydın ve İzmir'in kuzey ve kıyı ilçeleri ile Manisa ve Balıkesir'in batı ilçelerinde çok kuvvetli olacak. Bu nedenle yaşanabilecek su baskını, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı ilgililer ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Rüzgarın güney yönlerden fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek karbonmonoksit zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı da hazırlıklı olunmalı.

BURSA'DA KUVVETLİ LODOS

Bursa'da, hızı saatte 56 kilometreye ulaşan kuvvetli lodos, yaşamı olumsuz etkiledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, il merkezinde sabaha karşı başlayan ve yer yer etkisini artıran lodosun hızı saatte 56 kilometreye ulaştı.

Lodos yüzünden kentte bazı ağaçlar devrildi, sobadan sızan karbonmonoksit gazından etkilenme olayları yaşandı. Bazı evlerin çatıları zarar görürken kimi reklam panoları ve afişler yırtıldı.

Kentte hava sıcaklığının rüzgarın etkisiyle 15 dereceye kadar yükseleceği, yarın ise 2 derecelik düşüş yaşanacağı öngörülüyor.

ANTALYA'DA FIRTINA UYARISI

Meteoroloji, Antalya için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı yaptı.

Meteoroloji Antalya Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı uyarıda, "Pazartesi sabah saatlerinden itibaren Antalya genelinde başlayacak olan yağışların Pazartesi günü il genelinde kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75 mm), Salı günü ise Antalya şehir merkezi ve batı ilçelerinde (Konyaaltı, Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kaş, Elmalı ve Korkuteli) çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 mm) olması beklenmektedir" denildi.

Rüzgarın bugün akşam saatlerinden itibaren güneydoğu yönlerden fırtına şeklinde esmesinin tahmin edildiği bildirilen uyarıda, "Fırtına Çarşamba sabah saatlerinde etkisini kaybedecektir. Şiddetli yağış ve fırtınanın oluşturabileceği sel, ani su baskını, hortum, soba zehirlenmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızın ve yetkililerin tedbirli olmaları gerekmektedir" ifadesine yer verildi.

Meteoroloji, Kaş - Anamur arasında da fırtına beklendiğine dikkati çekti. Denizlere yönelik uyarıda, "Rüzgarın Pazartesi akşam saatlerinden itibaren güney ve güneydoğu yönlerden 7 ila 9 (75-90 km/saat), Salı günü 8 ila 10 kuvvetinde (80-105 km/saat) esmesi beklenmektedir. Fırtınanın Çarşamba sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Fırtınanın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı başta denizci ve balıkçılarımız olmak üzere yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir" denildi.
BİZE ULAŞIN