Okyanusta üzen ayrılık

Okuyamayan kız çocuklarına destek fonu oluşturmak amacıyla geçen 8 Haziran'da, İstanbul'dan yola çıkan ve geçtiğimiz günlerde Atlantik Okyanusu'na ulaşan Dilek Ergül'ün teknesi, Atlas Okyanusu'nda bilinmeyen bir nesneye çarparak hasar aldı.

Okyanusta üzen ayrılık
Dilek Ergül, bugüne kadar kader arkadaşı olan teknesi Symina'yı kurtarmak için 20 saat mücadele etti, 5 metrelik dalgalarla boğuştu, ama başaramadı. Çok sevdiği teknesini okyanusa emanet eden Ergül'ün yardımına KP Albatross gemisi yetişti. Hayalinden asla vazgeçmeyeceğini belirten Dilek Ergül, güzey dostum, yoldaşım dediği Symina'ya, "Senin için elimden geleni yaptım inan bana ne olur. Seni yaşamamın en güzel 4 yılını asla unutmayacağım. Bir gün, derin maviliklerde karşılaşacağımızı umuyorum. O güne kadar hakkini helal et" diye veda etti.

Dilek Ergül'ün bir hayali vardı. Okuyamayan kız çocuklarına destek olacaktı. Onlar için Atlas Okyanusu'nu geçecekti. Darüşşafaka'da eğitim gören, babası veya annesi hayatta olmayan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim giderlerini karşılamak amacıyla geçen 8 Haziran'da yola çıktı. Okyanusu tek başına yelkenli teknesiyle geçen ilk Türk kadını olacaktı. Yolculuk zordu. Ama Dilek Ergül, tek başına 3 bin 700 deniz mili yol yaptı, 4 ülke, 37 liman şehri ve 7 kara şehrine uğradı. Ve Dilek, 11 Ocak'ta Atlas Okyanusu'na giriş yaptı. Yaklaşık 1 ay içinde okyanusun karşı kıyısındaki Karayipler'e varmayı hedefliyordu. Ertesi gün Teknesi Symina ile Santigo Adası Tarrafal Koyu'ndan yola çıktı. Adaları 120 deniz mili geçmişti ki bir çarpma sesiyle sarsıldı. Teknesi bilinmeyen bir nesneye çarpmış ve dümen kontrolsüz kalmıştı. 4 metrelik dalgaların içinde sorunu çözmeye çalıştı ama teknesi sürüklenmeye başlamıştı.

Saatlerce teknesini kontrol etmeye çalışan Ergül, sabaha karşı AIS cihazında, 8,5 deniz mili uzaklıkta KP Albatross gemisini gördü. Ama yoldaşım dediği teknesini bırakmak istemiyordu. Ancak hava koşulları daha da şiddetlenince acil durum çağrısı yaptı.

KP Albatross gemisinin mürettebatının 2,5 saatlik operasyonuyla Delik Ergül, geminin güvertesine alındı. Ancak hava koşulları nedeniyle Symina'yı yedekleyemediler.

Dilek Ergül, "Symina'yı bırakmak düşüncesi beni delirtiyordu. O beni nerelerden taşımıştı ve bu hayali birlikte gerçekleştirmiştik. Symina'yı 14 Derece 19 Dakika Kuzey ve 26 derece 42 Dakika Batı noktasında terk etmek zorunda kaldım. Artik Symina başka bir yola gitti. Beni sağ salim teslim etti ve gitti. Son ana kadar yanımda durdu. Ne yapabilirdim başka diyorum. Ne yapabilirdim de onu tutabilirdim, bulamıyorum. Hiç korkmadım desem belki inanmayacaksınız. Ama gerçekten hiç korkmadım. Symina ile kendimi daima güvende hissettim" dedi.

KP Albatross gemisiyle Rotterdam Limanı'na gittiğini belirten Ergül, teknesine, "Sevgili Symina, daha iyi bir denizciyi hak ediyordun, benim güzel dostum, yoldaşım...Senin için elimden geleni yaptım, inan bana ne olur. Seni yaşamamın en güzel 4 yılını asla unutmayacağım. Bir gün, derin maviliklerde karşılaşacağımızı umuyorum. O güne kadar hakkını helal et" diye veda etti.

Bu yolculukta tüm destekçilerine teşekkür eden Ergül, şöyle devam etti:

"Bu bir hayalin sonu değil. Aksine yepyeni bir başlangıç. Vazgeçmeyeceğim. Asla. Benim için okyanus bir semboldü. Ben tüm varlığımla denedim. Ve zaten geçtim. Sistemin çarklarına teslim olmadan, ev, araba, kariyer peşinde koşmadan; her şeyden vazgeçerek bu yolculuğa çıktım. Söylemek istediklerimi insanlara aktarmak için ki aktardım da... 12 yaşında kızların gelin edildiği bir coğrafyada halen daha kız çocuklarının okutulmasının okyanusunu geçemediğimizi hatırlayın. İşte simdi benim yanımda olun. İşte şimdi okyanusu asil geçmek zamanıdır. Beni bu inanç kendi okyanusuma bir kez daha getirecek. Bir kez daha çok sevdiğim, derin ve sonsuz gözüken mavinin içine dalacağım"
BİZE ULAŞIN