Canın sağolsun Dilek kaptan!

Eğitime destek projesi için Atlas Okyanusu'nu geçmeyi deneyen Dilek Ergül bir kaza geçirince teknesi Symina'yı terk etti

Canın sağolsun Dilek kaptan!
Okuyamayan kız çocuklarına destek fonu için Symina adlı yelkenli teknesiyle İstanbul'dan yola çıkan ve Atlas Okyanusu'na varan Dilek Ergül, 218 gün sonra okyanusa veda etti. Ergül, okyanusu tek başına yelkenli teknesiyle geçen ilk Türk kadın olacaktı. Tek başına 3 bin 700 deniz mili yol yaptı, 4 ülke, 37 liman şehri ve 7 kara şehrine uğradı. Geçen 11 Ocak'ta Atlas Okyanusu'na girdi. Okyanusun karşı kıyısındaki Karayipler'e doğru yol alıyordu. Santiago Adası'nı 120 deniz mili geçmişti ki teknesi bilinmeyen bir nesneye çarptı. Dümen kontrolsüz kaldı. 4 metrelik dalgaların içinde sorunu çözmeye çalıştı ama teknesi sürüklenmeye başladı. Saatlerce dalgalarla mücadele eden Ergül, AIS cihazında 8,5 deniz mili uzaklıkta KP Albatross gemisini gördü. Acil durum çağrısı yaptı. 2.5 saatlik operasyonla geminin güvertesine alındı. Ve çok sevdiği teknesini okyanusa emanet bıraktı. Ergül blogunda şöyle yazdı:
Bu bir hayalin sonu değil. Yepyeni bir başlangıç. Vazgeçmeyeceğim. Asla 12 yaşında kızların gelin edildiği bir coğrafyada, halen daha kız çocuklarının okutulmasının okyanusunu geçemediğimizi hatırlayın.
Symina'yı 14 Derece 19 Dakika Kuzey ve 26 derece 42 Dakika Batı noktasında terk etmek zorunda kaldım. Symina, beni sağ salim teslim etti ve gitti. Symina ile kendimi daima güvende hissettim. Sevgili Symina, daha iyi bir denizciyi hak ediyordun, benim güzel dostum, yoldaşım... Senin için elimden geleni yaptım, inan bana ne olur. Seni yaşamımın en güzel 4 yılını asla unutmayacağım. Bir gün, derin maviliklerde karşılaşacağımızı umuyorum. O güne kadar hakkını helal et.
BİZE ULAŞIN