Ekmeklerini buzdan çıkarıyorlar

Ekmeklerini buzdan çıkarıyorlar

Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü'nün yüzeyi soğuklardan dolayı 80 santimetre kalınlığında buz tuttu.

  • İHA
  • Yaşam
  • Çarşamba 21.01.2015 11:43
Ardahan'da donan Çıldır Gölü, buzları kırıp balık avlayan balıkçıların yanı sıra atlı kızak sahiplerinin de ekmek kapısı oldu. Kızakçılar süsledikleri atlarla buz tutan göl üzerinde atlı kızakla turistleri gezdirerek, bu sayede ekmek parası kazanıyor.

Gölü ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en büyük eğlencesi yüzeyi tamamen donan göl üzerinde atlı kızak keyfi oluyor. Çıldır Gölü üzerinde kızaklara binip göl üstünde gezinti yapan turistler, tabii güzelliğin tadını doyasıya çıkarıyor.

Donan göl üzerinde atlı kızaklarla turistlere hizmet veren atlı kızakçılar ise tur başına 20 lira alıyor. Gölde yaklaşık 15 yıldır atlı kızak hizmeti veren Tuncay Aydemir ve Tekin Akçay, hafta sonu ve hafta içi hemen her gün Çıldır Gölü'ne geldiklerini, az da olsa para kazandıklarını ifade ettiler.

Atları ve kızakları süsleyip Çıldır Gölü'nün yolunu tuttuklarını, gölün kendileri için ekmek kapısı olduğunu belirten Tuncay Aydemir, "Şu anda Çıldır Gölü üzerinde ekmeğimizi buzdan çıkarıyoruz. Hani derler ya, ekmeğini taştan çıkarıyor, biz de ekmeğimizi buzdan kazanıyoruz. Hava sıcaklığının eksi 40 dereceye kadar düştüğü Çıldır Gölünde buz kalınlığı 80 santimetreye kadar ulaşmış durumda. Göl'ün buz tutması bizim için de ekmek kapısı anlamına geliyor ve yerli, yabancı turistleri atlı kızaklarla gezdirerek buradan para kazanıyoruz." dedi.
BİZE ULAŞIN