'Önyargılı' ceza yargıdan döndü

Fahri trafik müfettişinin 'kadın olduğu için' kendisine ceza kestiğini söyleyen sürücü, tutanaktaki ifadeleri fotoğrafla çürüttü. Mahkeme cezayı iptal etti

'Önyargılı' ceza yargıdan döndü
Antalya'da bir fahri trafik müfettişinin, sol şeridi sürekli işgal ettiği gerekçesiyle öğretmen Emsal E.'nin kullandığı otomobil için tutanak yazması sonrası kesilen 172 liralık ceza, 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından, kentin en yoğun caddesinde sol şeridi sürekli ve keyfi ihlal etmenin söz konusu olamayacağı gerekçesiyle iptal edildi. Antalya'da geçen yıl ekim ayında meydana gelen olayda fahri trafik müfettişi, öğretmenlik yaptığı okula giden kadın sürücü Emsal E.'nin kullandığı aracın plakasına, 100'üncü Yıl Bulvarı'nda sol şeridi sürekli işgal ettiği iddiasıyla tutanak tuttu. Ardından Emsal E.'ye 172 liralık ceza kesildi. Evine ceza tebligatı gelen Emsal E., 20 Kasım 2014'te nöbetçi sulh ceza hakimliğine dilekçeyle başvurarak 100'üncü Yıl Bulvarı'ndaki araç trafiğinde böyle bir suçun işlenemeyeceğini söyledi.

'KADIN SÜRÜCÜ' ÖNYARGISI'
Caddenin farklı günler ve saatlerde çekilmiş fotoğraflarını da ekleyen Emsal E. cezanın keyfi olduğunu ileri sürdü. Emsal E., şöyle devam etti: "Takdir edersiniz ki sıkışık trafikte seyahat edilirken sürücülerin çok tahammülü olması gerekmektedir. Beni hatalı araç kullanmakla suçlayan fahri müfettişin de herkesten daha tahammüllü ve hoşgörülü olması gerektiğini düşünüyorum. Devamlı sol şeritte gittiğim ve arkadaki araçları engellediğim yönündeki suçlamanın gerçek olabilmesi, ceza tutanağında yer alan saate göre sabahın 07.56'sında mümkün değildir. Binlerce aracın hareket ettiği yolda bırakın sol şeridi, sağ şeritte bile duraklama yapamaz, yavaşlayamazsınız. Tarafıma düzenlenen bu cezaya konu şikayetin kadın sürücü olmamdan dolayı önyargılı bir tavır olabileceğinden kuşkuluyum. Bu cezadan dolayı mağdur edildiğimi düşünüyorum." Emsal E.'nin itirazını değerlendiren Antalya 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi, 100'üncü Yıl Bulvarı'nın Antalya'nın üç şeridi de işlek yollarından biri olduğuna dikkat çekti. Trafik suçu işlediği iddia edilen aracın sol şeridi sürekli ve keyfi ihlal etmesinin söz konusu olamayacağına hükmeden mahkeme, Emsal E.'nin itirazının kabulüne, kesilen cezanın iptaline karar verdi.

BİZE ULAŞIN