Cinsiyet ameliyatı sonrası öldü

Antalya'da özel bir hastanede cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren transseksüel Doğa Asi Çevik, ameliyattan sonra yaşamını yitirdi. Eski bir astsubay olan Çevik'in hastane mikrobundan öldüğü öne sürüldü

Cinsiyet ameliyatı sonrası öldü
Astsubay olarak görev yaparken, transseksüel olduğu ortaya çıkınca ordudan atılan ve Ankara'da bulunan Trans Danışma Merkezi Derneği'nin kurucusu olan transseksüel Doğa Asi Çevik (33), geçen hafta cinsiyet değişikliği ameliyatı için Antalya'ya geldi. Çevik, özel bir hastanede geçirdiği ameliyatla kadın oldu. Ancak geçen pazar günü solunum ve böbrek yetmezliği gelişen Çevik'in vücudunda enfeksiyon oluştu. Hemen yoğun bakıma alınan Çevik'in durumu daha da ağırlaştı. Vücudu iflas eden Çevik, salı gecesi yaşamını yitirdi. Hastane yetkilileri, otopsi sonucu çıkıncaya kadar olayla ilgili açıklama yapmayacaklarını bildirirken, Çevik'in ailesi ve arkadaşları da ölüm nedeninin araştırılmasını istedi.

ORGANLARI İFLAS ETTİ

T-Der kurucularından Deniz Eren Mutlu, arkadaşı Çevik'in ameliyat öncesi hastane ve doktor hakkında detaylı bir araştırma yaptığını belirterek, "Antalya'ya gitmeden önce bütün araştırmalarını yapmıştı. Doktorla görüştü. Hastaneye gidip ön incelemesini de yapmıştı. Doktorun bu anlamda ilk ameliyatı olduğunu da bilerek gitti. Doktoru alanında çok iyi bir kadın doğum uzmanı ve cerrah. Ameliyat sırasında yaşanan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmiş olabilir. Şu anda olay yargıya taşınmış durumda. Savcılık ailenin de isteğiyle inceleme başlattı" diye konuştu. Çevik'in bir dergiye verdiği ve internette yer alan röportajında, "Ben öncelikle 18 yaşında devletin askeriyesinde komutandım. Askerlerin en küçüğü 21 yaşındaydı. Diğer alt rütbeli askerler de vardı. 18 yaşında bir sürü insanın başındayım saçma sapan bir şekilde. Onları yönetmemi, sert bir erkek olmamı bekliyorlar. İş anlamında başarılıydım. Jandarma olduğum için trafik kazası, cinayet gibi adlî olaylarla ilgilenirdik. Rozetim filan var hatta... Bu kadar başarılı çalışmama rağmen trans olduğumu söylediğimde bütün bunlar, belgeler, övgüler, rozetler sıfırlandı. Çok komik geliyor bana" ifadeleri dikkat çekiyor.
BİZE ULAŞIN