'Mücadele bitmedi yine deneyeceğim'

'Mücadele bitmedi yine deneyeceğim'

Yelkenlisiyle tek başına Atlantik Okyanusu'nu geçmek isterken kaza geçiren ve bir Rus yük gemisi tarafından kurtarılarak Hollanda'ya getirilen Dilek Ergül "Mücadelem bitmedi, okyanusu geçmeyi tekrar denemeyi düşünüyorum" dedi

  • Yaşam
  • Pazar 25.01.2015
Atlantik Okyanusu'nu yelkenlisiyle tek başına geçmek isterken kaza geçiren ve ardından bir Rus yük gemisi tarafından kurtarılan Türk denizci Dilek Ergül, Hollanda'ya getirildi. Kız çocuklarını okutmak için okyanusa açılan Dilek Ergül, "Bu mücadelem bitmedi. Okyanusu geçmeyi tekrar denemeyi düşünüyorum" dedi. Kendisini kurtaran gemiyle Rotterdam Limanı'na gelen Ergül'ü, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral karşıladı.

6 METRELİK DALGALAR

Başkonsolos Oral ile vize işlemlerini yapmak için liman polisine giden Ergül, kazanın Cape Verde Adası açıklarında meydana geldiğini söyledi. Santiago Adası'nın Tarrafal Koyu'ndan 11 Ocak'ta okyanusa açıldıktan iki gün sonra Symina adlı yelkenlisinin suda bir şeye çarptığını ve bu yüzden dümen hakimiyetini kaybettiğini belirten Ergül, başından geçenleri şöyle anlattı: "Ayrıldığımın ikinci günü teknenin altından güçlü bir vurma sesi geldi ve dümen hâkimiyetimi kaybettim. O sırada dalga boyu altı metreye yükseldi. Teknemi kurtarabilmek amacıyla sürekli mücadele ettim. Ama her şeyin çözümü her zaman bulunamayabiliyor, nasip bir yerde. Çok uzun bir zaman mücadele verdikten sonra acil durum çağrısı yaptım. 20 saat sürdü mücadelem. Geri dönemedim, şartlar el vermedi. Yardım çağrıma 'KP Albatross' adlı gemi cevap verdi sağolsun. Sabah saat 06.00 gibi beni kurtardılar." Rus bandıralı kuru yük gemisiyle 9 gün süren yolculuğun sonunda Rotterdam'a vardığını kaydeden Ergül, selametle dönmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

'MÜCADELEM KIZLAR İÇİN'
Okyanusu aşma projesinin Darüşşafakalı kız öğrencilere yardım amaçlı olduğuna dikkati çeken Ergül, "Darüşşafaka'daki 10 kız çocuğunu 10 yıl okutabileceğimiz 1 milyon liranın toplanması projesiydi bu. Zaten aile olarak okuttuğumuz kız çocuklarımız var, 'bunu daha çok kız çocuğuna nasıl taşırız' diye düşünüp başkalarından yardım alarak gerçekleştirmeyi uygun gördüğümüz bir projeydi. Zannedersem bir kızımızın parası tamamen toplandı. İkinci kızımızın da parası toplanmak üzere ama daha 9 kızımız var, öyle diyelim. Bu mücadele o çocuklar için sonuna kadar devam edecek. Asıl önemli okyanus, 10 kız çocuğumuzun okutulması okyanusuydu" ifadelerini kullandı. Okyanusu geçmeyi tekrar denemeyi düşündüğünü vurgulayan Ergül, takip sistemi bulunan yelkenlisinden 14 Ocak'tan beri sinyal alınamadığını söyledi.
BİZE ULAŞIN