Muş'ta dereceler dondu hayvanlar susuz kaldı

Muş'ta Murat Nehri'nin kolu Karasu Çayı buz tutunca çevre köylerdeki hayvanlar susuz kaldı. Merkeze bağlı bu köylerden biri olan Kumluca'da oturanlar, büyük ve küçükbaş hayvanlarına kuyulardan çektikleri suyu içiriyor. Hayvanlarını grup halinde ahırdan çıkarıp leğenlere doldurduğu suyu içiren Erkan Özdemir, "Köyümüzden geçen Karasu Çayı buz tuttu. Hayvanlar susuz kalmasın diye kuyudan su çekiyoruz" dedi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kış şartları, sadece insanları değil hayvanları da olumsuz etkiliyor. Bahar ve yaz aylarında günde iki kez dere ve nehirlerden su içmeye giden hayvanlar, Karasu Nehri ile bazı küçük derelerin buz tutması nedeniyle, kuyulardan çekilip leğen ve kovalara doldurulan su ile susuzlukları gideriyor. Besiciler artezyen kuyularındaki suyun da yetersiz olması nedeniyle, hayvanlara günde sadece bir kez su verilebiliyor. İkişer, ikişer ahırlardan çıkarılan hayvanlar, sularını içtikten sonra tekrar ahırlarına götürülüyor.

DONMAMASI İÇİN PLASTİK LEĞEN KULLANILIYOR

Kumluca köyünde besicilik yapan Erkan Özdemir, köylerindeki su azlığından şikayetçi. Bu nedenle hayvanlarına günde sadece bir kez su verebildiklerini belirten Özdemir şunları söyledi:

"Köyümüzün su kaynağı olan Karasu Nehrinin yüzeyi tamamen donduğu için hayvanlara tulumbalarla kululardan çektiğimiz suyu verebiliyoruz. Tulumbadan su çekmek de zor oluyor. Çektiğimiz suyu kovalardan leğenlere boşaltıp hayvanlara veriyoruz. Hayvanlara dışarıda su vermemizin nedeni ise, kış nedeniyle sürekli kapalı yerde oldukları için sinirli oluyorlar. Biz de onları birer ikişer dışarı çıkaraıp su verirken biraz da hava almalarını sağlıyoruz. Özellikle geceleri soğuk nedeniyle demir su tekneleri buz tutabiliyor. Bu nedenle hayvanlara su vermek için plastik leğen ve kovaları tercih ediyoruz."
BİZE ULAŞIN