6 kişilik ailenin yaşam mücadelesi

6 kişilik ailenin yaşam mücadelesi

Muş'un Tandoğan Köyü'nde Hurinaz- Ferman Ekran çifti, 4 çocukları ile birlikte yıkılma tehlikesi bulunan harabe evde oturmaya devam ediyor.

  • DHA
  • Yaşam
  • Salı 27.01.2015 11:42
Muş'ta 2013 yılının Eylül ayında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde, kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Tandoğan köyünde Ekran ailesinin evleri hasar gördü. Ancak depremde hasar durumu az olan evin duvarlarında giderek çatlaklar açılmaya başladı. İlk ve ortaokula giden çocukları Hira Nur (8), Esma Nur (10), M. Ali (13), Umut (15) ile birlikte yıkılmaya yüz tutan bir evde yaşamak zorunda kaldıklarını anlatan Ferman Ekran, şunları söyledi:

"Kış mevsiminde çatlakların arasına bez sıkıştırarak, çamurdan yama yaparak soğuğun içeriye girmesini engellemeye çalışıyoruz. Diğerlerine göre iyi durumda olan bir odayı mutfak, oturma ve yatak odası olarak kullanıyoruz. Çocuklarımın ders çalışacağı bir masaları bile yok. Geçimimizi 4 inekten elde ettiğimiz sütü marketlere satarak sağlıyorum. Evimizin bulunduğu yer bize babadan kaldı. 10 dönümlük arsa, 5 kardeşe bölünecek. Ama tapu işlimlerini yapamadığımız için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yardım alamadık. Devletin bize yardım etmesini istiyorum. Çocuklarım bu evde ölmesin."
BİZE ULAŞIN