Anneler Günü ne zaman?

Anneler Günü ne zaman?

Anneler Günü yaklaşıyor. Peki Anneler Günü 2015'te ne zaman kutlanacak?

  • Yaşam
  • Pazartesi 27.04.2015 11:18
Anneler Günü her yıl mayıs ayının 2. pazar günü kutlanır. Anneler Günü bu yıl 10 Mayıs Pazar günü kutlanacak.

ANNELER GÜNÜ NASIL KUTLANMAYA BAŞLADI?

Anneler günü Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi.

Türkiye'de ise 1955 yılından bu yana resmi olarak her yıl mayıs ayının 2. pazar günü anneler günü olarak kutlanmaktadır.

Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.rotahaber.com/guncel/2015-anneler-gunu-ne-zaman-anneler-gunu-neden-kutlanir-h526812.html

Rota Haber
Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu evrensel günde, Dünyada milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

BİZE ULAŞIN