Kanserden kurtuluşu Antalya'da simgeleşti

Ünlü Rus heykeltıraş Oleg Kievsky'nin eşi Antalya'nın cennet havası ve Türk doktorların yakın ilgisiyle kanserden kurtuldu. Kievsky, kent için sağlık turizmini simgeleyen 'Hayat Ağacı' heykelini yaptı

Kanserden kurtuluşu Antalya'da simgeleşti
Rus Mariia Voytko (35), basit bir öksürük şikayetiyle gittiği Rusya'daki hastanede lenfomaya yakalandığını öğrendi. Rusya'nın dünyaca ünlü heykeltıraşlarından Oleg Kievsky'nin eşi olan Mariia ülkesinde ölümün eşiğine geldi. Kievsky'nin önerisiyle çift güneş, deniz ve huzurun kenti Antalya'ya geldi. Mariia ve Oleg, Memorial Sağlık Grubu Antalya Medstar Kanser Merkezi'ndeki doktorlardan kanseri yenebileceğine dair umut dolu sözler duyunca çok etkilendi. Türkiye'ye adım attıktan 9 gün sonra Mariia Prof. Dr. İhsan Karadoğan'ın gözetiminde ilk kemoterapisini aldı. 6 tur kemoterapiden oluşan tedavisinde üçüncü kürden sonra hastalığın nüksetmesi durumunda kullanılmak üzere kök hücreleri toplanıp hazır duruma getirildi. Mariia artık lenfoma değildi. Tamamen iyileşen Mariia Voytko 2 oğlu ve eşi ile yeniden tutunduğu hayatın keyfini çıkarmaya başladı. Kemoterapi alan hastalara hastanenin en üst katında, gün ışığında, resim ve yoga yapma, satranç oynama, tiyatro sahneleme, şarkı söyleme, müzik dinleme, sohbet etme, akvaryumdaki balıkların ahenkli dansını seyretme ya da çok sevdikleri bir etkinliği takip etme olanağı sağlanması da Mariia'nın hayata tutunmasında etkili oldu. Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, "Kanser tedavisinin en önemli parçalarından biri olan hastaya ve hasta yakınına değer verme, şefkatli ve sevecen yüreğini sunma konusunda dünyanın hiçbir yerindeki doktor ve sağlık çalışan grubu ülkemizin önüne geçemez" dedi.

ANLAMLI HEDİYE
Ünlü heykeltıraş Kievsky Türkiye'ye ve Türk doktorlara duyduğu minnettarlıktan dolayı bir eser yaptı. Heykeli, Memorial Sağlık Grubu Antalya Medstar Kanser Merkezi'ne hediye etti. Hastane de heykelin Antalya'da sağlık turizminin simgesi olması için Atatürk Kültür Merkezi'ne konulmasını önerdi.
BİZE ULAŞIN