GSS ve Bağ-Kur Borç Sorgulama

BAĞ-KUR ve GSS borç sorgulama işlemleri artık online olarak da kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

GSS ve Bağ-Kur Borç Sorgulama
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internette yer alan yeni hizmet uygulaması web tahsilat uygulamasında SGK borç sorgulama işlemlerini yapmak isteyen sigorta mükelleflerinin uygulama ekranından yapılan otomatik yönlendirme ile ulaştıkları e-devlet sistemi 'sisteme giriş' ekranında 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' giriş yöntemlerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapmaları gerekiyor.

Online web tahsilat uygulaması üzerinde SGK borç sorgulama işlemleri için e-Devlet sistemine giriş yapan sigorta mükellefleri uygulama ekranına yeniden otomatik yönlendirme ile ulaşıyor. Bu ekranda sorgu türü kısmında '4A işveren ödemeleri' seçeneğini seçilmesi, sorgu tipi kısmında yapılacak sorgulama tipinin seçilmesi, SSK sicil numarasının girilmesi ve güvenlik kodu karakterlerinin girilmesi gerekiyor. Bu bilgileri girerek SGK borç bilgilerine erişim sağlanabiliyor.

BAĞ-KUR borç sorgulama işlemleri için yine e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra web tahsilat uygulamasında sorgu türü kısmında '4B sigortalı ödemeleri' seçimini yapmaları, sorgu tipi kısmında yapılacak borç sorgulama tipini seçmeleri, BAĞ-KUR sicil numarasını ve güvenlik kodu karakterlerinin girilmesi gerekiyor. Böylelikle BAĞ-KUR borç sorgulama işlemleri online olarak yapılarak, tüm BAĞ-KUR borç bilgilerine ulaşılabiliyor.

GSS borç sorgulama için e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra web tahsilat uygulamasında 'Diğer Ödemeler' seçeneğinin yapılması, sorgu tipi kısmında 'GSS Prim' seçiminin yapılması ve T.C. kimlik numarası ile güvenlik kodu karakterlerinin girilmesi gerekiyor. GSS borç sorgulama ile GSS prim borcunun olup olmadığı ve olan prim borçlarının tüm ayrıntıları görüntülenebiliyor.

BİZE ULAŞIN